استفاده از سشوار بله یا خیر؟

امروزه افراد زیادی هستند که از کچلی رنج می برند؛ کچلی از جمله اختلالاتی است که به علل متفاوت به وجود می آید.

 استفاده از سشوار بله یا خیر؟

 امروزه افراد زیادی هستند که از کچلی رنج می برند؛ کچلی از جمله اختلالاتی است که به علل متفاوت به وجود می آید. یکی از باور هایی که در رابطه با آسیب رسیدن به مو ها وجود دارد استفاده از سشوار هست. باور های متفاوتی در این رابطه وجود دارد که در این مطلب قصد بررسی زیاد این عنوان را داریم. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

استفاده بیش از حد از سشوار می تواند باعث ایجاد دانه هایی روی تنه مو، ناصافی، بی نظمی و شاخه شاخه شدن موها شود که تمام این موارد بر شادابی و قشنگی موها تاثیرگذار خواهد بود.

متخصصان پوست و مو می گویند استفاده مکرر و دائمی از سشوار یا اتوی مو می تواند موجب آسیب دیدن موها شود و از طرفی، کسانی که می خواهند از این لوازم استفاده کنند نیز حتما باید شیوه صحیح را در نظر داشته باشند تا احتمال بروز این آسیب ها به حداقل برسد.

گفته می شود سشوار عاملی جهت ریزش مو و صدمه دیدن ریشه ها نیست، ولی خیلی از این جمله برداشت اشتباهی می کنند و می گویند چون سشوار به ریشه کاری ندارد، بعد هیچ مشکلی هم ایجاد نخواهد کرد.

در صورتی که به گفته دکتر احسانی، کسانی که زیاد موهایشان را سشوار می کشند یا هنگامی که موها هنوز خیس است و قبل از خشک شدن این کار را انجام می دهند و همین طور آنهایی که از سشوارهای نیرومند و داغ استفاده می کنند،

آسیب بیشتری به موهایشان وارد خواهند کرد. این عضو هیات علمی دانشگاه می استفاده نادرست و بیش از حد ازسشوار می تواند باعث ایجاد دانه هایی روی تنه مو، ناصافی، بی نظمی و شاخه شاخه شدن موها شود که تمام این موارد بر شادابی و قشنگی موها تاثیرگذار خواهد بود.

سشوار، موجب ریزش مو نمی شود

بعضی ها فکر می کنند استفاده از سشوار یا اتوی مو مشکلی برایشان ایجاد نخواهد کرد. از نظر آنها فقط عواملی می تواند جهت موها دردسرساز شود که با ریشه مو تماس پیدا می کند و به طور مستقیم روی ریشه قرار می گیرد؛ بنابراین این افراد تصور می کنند سشوار یا اتوی مو که کاری به ریشه ندارد، بی ضرر است.

عبارات مهم : استفاده – سشوار 

عوامل فیزیکی که زیاد با تنه مو تماس دارد مانند سشوار کشیدن، استفاده از اتوی مو، ژل و کتیرا معمولا موجب ریزش مو نمی شود، ولی می تواند تغییراتی در تنه یا ساقه موها ایجاد کند؛ بعد این طور نیست که بگوییم سشوار ضرری ندارد، ولی به طور معمول عاملی جهت ریزش موها هم نیست.

به گفته این متخصص پوست و مو، بروز چنین تغییراتی ممکن است شادابی ساقه مو را تحت تاثیر قرار دهد و اثراتی منفی برجا بگذارد.

اتوی مو یا سشوار؛ کدام بهتر است؟

شاید این پرسش جهت خیلی مطرح شود که استفاده از سشوار عوارض کمتری جهت موها ایجاد می کند یا اتوی مو؟ دکتر احسانی در پاسخ به این پرسش می گوید:اتوی مو آسیب بیشتری به موها وارد خواهد کرد و به همین علت هم عوارضش در مقایسه با سشوار زیاد هست.

وی یادآور می شود در صورتی که دائم از سشوار یا اتوی مو استفادهنکنید، چندان مشکلی هم برایتان ایجاد نخواهد شد، ولی زمانی که تعداد دفعات استفاده از این لوازم زیاد کردن می یابد، آسیب بیشتری هم به تنه موها وارد می شود.

باید و نبایدهای استفاده از سشوار

با همه اینها، افراد زیادی به دلایل متفاوت مانند حالت دادن به موها یا خشک کردن ارزش بعد از هر بار استحمام ازسشوار یا اتوی مو استفاده می کنند. متخصصان پوست و مو جهت این که عوارض ناشی از این کار به حداقل برسد، توصیه می کنند این افراد نکاتی را هنگام سشوار کشیدن در نظر داشته باشند.

بهتر است قبل از استفاده از سشوار، موها را کمی خشک کنید و زمانی که مو کاملا خیس هست، به هیچ عنوانسشوار نکشید. همچنین توصیه می شود درجه سشوار را روی شدت میانگین تنظیم کنید و هیچ وقت زمانی که بادسشوار بسیار داغ هست، موهایتان را به کمک آن خشک نکنید.

این عوض کردن دما توصیه بسیار مهمی است که جهت حفظ سلامت و شادابی مو باید در نظر داشته باشید. در حقیقت، زمانی که مو هنوز خیس است و دمای پایین تری نسبت به محیط دارد، اگر به طور ناگهانی در معرض گرمای شدید قرار بگیرد مشکلاتی در تنه موها ایجاد خواهد شد.

البته نباید تصور کنید استفاده از سشوارهایی که باد سرد دارد، جهت حل این مسئله مناسب خواهد بود؛ بلکه توصیه می شود از سشوار فقط با درجه میانگین استفاده کنید که باد آن ولرم ولی رو به گرم است.

دیدگاهتان را بنویسید