زالزالک

زالزالک میوه خوشمزه ای است که جزء میوه های پاییزی به شمار می رود. این میوه لذیذ خواص فراوانی دارد که در ادامه متوجه خواهید شد.

زالزالک

زالزالک سرشار از ویتامین سی و ویتامین های گروه ب می باشد. این گیاه از دیرباز در اروپا جزء گیاهان دارویی به کار می رود. برگ, گل و میوه زالزالک مصرف دارویی دارند. مواد شیمیایی مفید در این میوه عبارتند از: آنتوسیانیدین, پروآنتوسیانیدین, فلاوونوئید و …که همه اینها آنتی اکسیدان های بسیار قوی به حساب می آیند.

مواد شیمیایی فوق باعث می شوند عوامل مخرب بر اثر آلودگی هوا, دود سیگار و مواد شیمیایی مضر در غذاها به رگهای ما ضرر نرسانند. به علاوه این آنتی اکسیدان ها سطح گرفتگی عروق بدن ما را کاهش می دهد و باعث تسهیل رسیدن غذا به سلول های بدنمان می شوند.جالب است بدانید که زالزالک خاصیت کمک به قلب برای پمپاژ خون را نیز دارد بنابراین تا حد زیادی می تواند از سکته قلبی جلوگیری کند.

از دیگر خواص زالزاک به موارد زیر اشاره می کنیم:

متعادل کردن فشار خون بدن

به این صورت که هم باعث کم شدن فشار خون می شود و هم از افت فشار جلوگیری می کند.

کاهش کلسترول

مطالعات نشان می دهد که این میوه کلسترول بد را در خون کاهش می دهد. افرادی که کلسترول بالا دارند و میزان دریافت چربی آنها از طریق رژیم غذاییشان بالا است می توانند سرکه زالزالک بخورند البته قبلش می بایست با پزشک خود مشورت نمایند.

کاهش استرس و بی خوابی

شما می توانید از دم کرده این گیاه برای مسائل و مشکلات عصبی استفاده کنید. زیرا عواملی که در برابر جریان خون مقاوم هستند را کاهش می دهد و باعث کاهش فشار خون و در نتیجه آرامش می شود. به علاوه باعث کاهش استرس و اضطراب می شود. شما می توانید قبل از خواب برای تجربه خواب بهتر و راحتر آن را امتحان نمایید.

حفظ تناسب اندام

این میوه به سوزاندن چربی بدنمان کمک می کند و باعث از بین بردن کالری های اضافه می شود. پس جزء میوه هایی است که برای رزیم و لاغری مفید است.

از دیگر خواص آن:

کاهش قند خون
کاهنده علائم و مشکلات یائستگی نظیر گرگرفتگی
بهبود سوء هاضمه
اثرات ضد التهابی
پیشگیری از بیماری های کبد

هشدارها:

درست است این میوه و گیاه پرخاصیتی است اما اگر در خوردن آن زیاده روی کنید ممکن است باعث تپش قلب, تهوع, سردرد, خستگی و غیره.
خانم های باردار و شیرده نباید از عصاره یا دمنوش این گیاه مصرف کنند.
قبل از مصرف دمنوش و عصاره این گیاه با پزشک خود مشورت کنید که تداخل دارویی نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید