گزنه

استفاده از گیاه گزنه دارای خواص بسیاری می باشد که در این مقاله به اختصار توضیحاتی را در اختیارتان قرار خواهیم داد. برای سلامت خود و اطرافیاتان با ما همراه باشید.

گزنه

گزنه علفی است چند ساله با ساقه هایی به ارتفاع ۵۰تا ۱۰۰ سانتی متر. که بیشتر در جاهای مخروب، باغ ها و خارج از شهر می روید. نام علمی گیاه گزنه Urtica dioica می باشد. ریشه های گزنه ساقه چهار گوش پوشیده از تار و برگهای بیضوی و نوک تیز دندانه دار دارد. گزنه دارای تارهای مخروطی شکل و گزنده است و زمانی که آن را لمس  میکنید محتویات سوز آور غده زیر آن وارد پوست بدن می شود و دچار ناراحتی و سوزش می شوید. گیاه گزنه سرشار از آهن است . برای اینکه بتوانید آهن موجود در سبزیجات را به ‌خوبی جذب کنید، باید آن‌ ها را با ویتامین C مصرف کنید تا بیشتر جذب بدن شود.
مزیت گزنه این است که این گیاه سرشار از آهن و ویتامین C است. کم ‌خونی ‌تان را  می توانید با گزنه درمان کنید که هم طبیعی است و هم خیلی زود نتیجه می دهد. می ‌توانید به مدت چند هفته، روزانه برگ تازه‌ گزنه را مصرف کنید.

گزنه سرشار از آهن

گیاه گزنه

ترکیبات گزنه

گزنه دارای تانن ، لسیتین ، اسید فرمیک ، نیترات پتاسیم و کلسیم است، ترکیبات آهن دارد و دارای ویتامین c و نوعی گلوکوزید است که پوست را قرمز می کند. از سرشاخه های این گیاه ماده قرمز رنگی به نام اورتی سین استخراج می شود.

خواص گزنه

طبع گزنه گرم و خشک می باشد. ودارای خواص بسیاری از جمله: خون ساز و مقوی، کاهش دهنده غلظت قند خون، ضد انگل و کرم کش، کاهش دهنده فشار خون می باشد. همچنین از گزنه در موارد التهاب کلیه، ناراحتی های زنان، درد نقرس، وجود خون در ادرار، رفع ناراحتی های قبل از عادت ماهانه، ناراحتی های کبدی، سنگ کیسه صفرا، درمان سل و سرفه، اسهال کودکان، اگزما و رفع ناراحتی های طحال و کلیه و زخم های سرطانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. جوشانده ی یک مشت گزنه ی خرد شده در ۲۰۰ گرم آب به مدّت ۵ دقیقه مقدار قند در ادرار مبتلایان به دیابت را کاهش می دهد. همچنین اگر گزنه را بصورت پخته به مادران شیرخوار بدهید باعث افزایش شیر آن ها می شود و تصفیه کننده بسیار خوبی برای خون است که سینه و ریه را از اختلاط خونی پاک میکند.

دمنوش گزنه

ترکیبات گزنه

دمنوش گزنه

گزنه در بسیاری از مناطق کشور به صورت خودرو دیده می شود . گزنه دارای مواد معدنی و مغذی بسیاری  می باشد .ماده سکرتین موجود در گزنه باعث تحریک غدد ترشحی هاضمه می شود . گزنه تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش قند خون دارد. مطمئنا  نام کاکل ذرت به گوشتان خورده( همان قسمت مو مانند بلال) که دارای مقدار زیادی ویتامین K  است که باعث می شود سطح انسولین افزایش یافته و به ترمیم سلول های آسیب دیده که همان محل تولید انسولین می باشد کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید