فواید و عوارض ویتامین B کمپلکس

ویتامین B کمپلکس یک گروه ویتامینی بوده که شامل ۸ ویتامین است.

فواید و عوارض ویتامین B کمپلکس

ویتامین های B را می توان از طریق منابع حیوانی، گیاهی و مکمل ها دریافت کرد. آنها نقش ها و فواید بسیاری برای بدن دارند. مصرف میزان بالایی از هر ویتامین می تواند با عوارضی همراه باشد. بنابراین توصیه می شود قبل از دریافت مکمل های B کمپلکس برای تعیین دوز مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

عملکرد درست بدن

ویتامین های B برای تبدیل غذا به گلوکز به بدن کمک کرده و انرژی مورد نیاز را برای بدن فراهم می کنند. متابولیزه کردن پروتئین و چربی و همچنین عملکرد سالم سیستم عصبی به کمک این ویتامین ها انجام می شود. ویتامین B1 معروف به تیامین در کمک به افزایش توان سیستم ایمنی و تقویت بدن در شرایط استرس زا نقش دارد.

ویتامین B6 معروف به پیریدوکسین به ساخت برخی از هورمون ها و همچنین انتقال دهنده های عصبی کمک می کند. این ویتامین در کمک به افزایش عملکرد سیستم ایمنی نیز موثر است.

کاهش کلسترول

ویتامین B3 معروف به نیاسین باعث کاهش کلسترول نوع بد یا LDL و همچنین موجب افزایش کلسترول خوب یا HDL می شود. این ویتامین ممکن است به جلوگیری از سخت شدن عروق کمک کند. دوز بالای نیاسین می تواند موجب عوارض جانبی و همچنین مشکلات کبدی شود. قبل از استفاده ویتامین B کمپلکس یا نیاسین در جهت کاهش کلسترول با پزشک خود مشورت کنید.

بهبود رشد سالم

فولات یکی از ویتامین های گروه B بوده که به بهبود رشد سالم جنین و کمک به ساخت سلول های جدید در بدن کمک می کند. فولات برای ساخت RNA و DNA ضروری بوده که در تشکیل سلول ها موثر است. این ویتامین همچنین در کمک به تولید سلول های قرمز خون و جلوگیری از کم خونی نقش دارد. در زمان بارداری، فولات از نقایص لوله عصبی جلوگیری می کند.

عوارض جانبی

ویتامین های گروه B، محلول در آب می باشند، به طوریکه مازاد این ویتامین ها در بدن از طریق ادرار دفع می شود. همچنین دریافت دوز بالای این ویتامین ها می تواند عوارض جانبی منفی داشته باشد. این عوارض جانبی شامل نقرس، افزایش قند خون و مشکلات پوستی است. مصرف بیش از حد این ویتامین ها می تواند منجر به عوارض قلبی و کبدی شود.

همچنین دوز بالای ویتامین B3 یا نیاسین با مشکلات بینایی، تهوع، استفراغ و تشدید زخم معده همراه است. از طرفی دوز بالای فولات نیز می تواند با داروهای شیمی درمانی تداخل ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید