کمبود سلنیوم در بدن باعث بروز چه عوارض و بیماری هایی می شود؟

از جمله آنتی اکسیدان‌های مهمی که بدن به آن احتیاج دارد سلنیوم است.

کمبود سلنیوم در بدن باعث بروز چه عوارض و بیماری هایی می شود؟

بهتر است در روز به اندازه ۵۰ میکروگرم سلنیوم به بدن وارد شود، زیرا در اثر کمبود سلنیوم احتمال مبتلا شدن به آلزایمر و انواع سرطان افزایش پیدا می کند. وجود سلنیوم در نوع عملکرد بیشتر آنزیم‌هایی که برای سلامتی انسان ضروری هستند، موثر است.

وجود آنتی اکسیدان‌هایی مانند: ویتامین E ،C و سلینوم باعث خنثی شدن رادیکال‌های آزاد می شوند و همچنین سلنیوم باعث دفع شدن فلزات سنگینی مانند: سرب، آرسنیک، کادمیوم می شود. با توجه به نیاز بدن به سلنیوم از دوران جنینی تا پیری، دریافت این عنصر برای بدن بسیار ضروری است،

در دوران بارداری نیز سلنیوم به تکامل قلب و ریه جنین کمک می کند. همچنین کمبود سلنیوم  باعث کم کاری تیروئید  می شود. به دلیل اینکه سلنیوم در ایمنی سلولی و همورال نقش دارد، کمبود این عنصر باعث بروز انواع سرطان‌ها، دیابت، آرتریت روماتوئید، ناباروری در مردان و مبتلا شدن به اوتیسم و آلزایمر می شود.

جذب سلنیوم از طریق خاک انجام می شود و به دلیل اینکه خاک ما دارای مقدار کمی از این عنصر است، گیاهی که در این خاک‌ رشد می کند، قادر به جذب سلنیوم از طریق خاک نیست. اگر دام و طیور از گیاه حاوی سلنیوم تغذیه کنند، شیر، گوشت و تخم مرغ آنها دارای این عنصر می‌شوند.

منابع سلنیوم

ماهی، دانه ها و مغزها، غلات کامل و حبوبات

 آب گوشت و مرغی که بسیار زیاد طبخ نشده و به مقدار زیاد یا کم نباشد، حاوی سلینوم است.

دیدگاهتان را بنویسید