نقش اقتصادی زنان عشایر در ایل سنگسر بررسی شد

فاز اول طرح تحقیقاتی بررسی انسان‌شناسی نقش اقتصادی زنان عشایر در ایل سنگسر، از سلسله طرح‌های پژوهشکده مردم شناسی به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اعظم موسوی کارشناس و مجری این طرح گفت: ایل سنگسر، مهمترین و پرجمعیت‌ترین ایل در دامنه جنوبی البرز است.

او با بیان اینکه سنگسری‌ها شاخص‌ترین کوچندگان دامنه‌های البرز هستند افزود: استان‌های سمنان، تهران و مازندران در دوره ییلاقی و استان‌های سمنان، خراسان و تهران، مرکزی در دوره قشلاقی قلمرو این عشایر را تشکیل می‌دهند.

این کارشناس اظهار داشت: این عشایر طولانی‌ترین مسیر کوچ را طی می‌کنند به طوری که فاصله  دورترین نقطه  ییلاقی و قشلاقی آنان به بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر می رسد.

 این پژوهشگر هدف از انجام این پژوهش را بررسی نقش زنان عشایر ایل سنگسری در اقتصاد خانواده اعلام  کرد .

 علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در ارتباط با این طرح پژوهشی گفت:   در دوره جدید از مطالعات پژوهشکده مردم شناسی، مطالعات عشایری مورد توجه قرار گرفته است.

او با بیان اینکه  بررسی جایگاه و نقش زنان و رابطه آنان با میراث فرهنگی و دانش بومی نیز از موضوعات دیگری است که این پژوهشکده به آن میپردازد تصریح کرد :مطالعاتی چون زنان در حفظ میراث ناملموس، روایت های زنانه از دوران دفاع مقدس و … نمونه ای  از این مطالعات است که در پژوهشکده مردم شناسی انجام شده است.

 محمد مکاری مدیر گروه مردم شناسی زیست محیطی نیز در این مورد گفت: نتایج این پژوهش با توجه به تاکیدی که بر عامل انسانی و نحوه زندگی و مدیریت زندگی عشایری دارد اطلاعات ارزشمندی را درباره زندگی عشایری و جایگاهی که زنان عشایر در ایل سنگسر و در میان عشایر دارند در اختیار محققان به منظور برنامه‌ریزی‌های اجتماعی و فرهنگی درباره زندگی زنان عشایر و مردم عشایر قرار می‌دهد .

این طرح می‌تواند به‌عنوان مطالعه ای بنیادی و جزیی از سند برنامه استراتژیک و طرح جامع توسعه پایدار در مطالعات انسان شناسی و جزیی از برنامه‌های تخصصی و کاربردی مربوط به مطالعات انسان شناسی عشایر و مردم شناختی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مطرح شود.

دیدگاهتان را بنویسید