آنفلوانزای حاد پرندگان همچنان در کشور می‌تازد/بازگشت به شرایط عادی سه سال زمان نیاز دارد

آنفلوانزای حاد پرندگان همچنان در کشور می‌تازد/بازگشت به شرایط عادی سه سال زمان نیاز داردناصرنبی‌پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی ، از افزایش مجدد قیمت تخم مرغ در ۱۰ روز گذشته خبر داد و گفت: اکنون میانگین نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۶ هزار و ۶۰۰ و شانه ای ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی با اشاره به دلایل افزایش قیمت تخم مرغ در روزهای اخیر در بازار، افزود: متأسفانه دولت فکر می‌کند، تمامی مسائل را به صورت دستوری می تواند حل کند؛ در حالیکه با وجود کاهش عرضه ، مرغدار نمی تواند محصول خود را با نرخ ۵ هزار و ۳۰۰ تومان به فروش رساند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه استان های اصلی تولید به شدت درگیر بیماری هستند،گفت: با توجه به روند بیماری، امکان پیش بینی قیمت محصول در بازار وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه محدودیتی در توزیع تخم مرغ به میادین وجود ندارد، افزود: هم اکنون مرغداران براساس سهمیه ‌ی که برای آنها تعریف شده، اقدام به توزیع تخم مرغ با نرخ مصوب در میادین می‌کنند.

نبی پور با اشاره به اینکه بیماری آنفلوانزا همچنان در کشور می تازد، بیان کرد: بنابر اعلام سازمان دامپزشکی تا کنون ۲۴ میلیون قطعه مرغ معدوم شده که به هیچ وجه نمی توان جلوی بیماری را گرفت.

وی درباه آخرین وضعیت پرداخت غرامت مرغداران خسارت دیده، گفت: از ابتدای مهر تا کنون بیش از ۲۶۰ میلیارد تومان خسارت به واحد‌های مرغداری وارد شده در حالیکه بنابر اعلام مسئولان صندوق بیمه به سبب کمبود بودجه قرار است ۳۰ درصد این وجه به مرغداران پرداخت شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذاربا اشاره به اینکه واردات با دلار بالای ۵ هزار تومان صرفه اقتصادی ندارد، اظهار کرد: با توجه به شرایط فعلی به نظر می رسد که مصرف کنندگان تا حدودی باید این بیماری را تحمل کنند، چرا که از دست کسی کاری برنمی آید.

وی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه دولتمردان باید واقعیت را به مردم بازگو کنند، افزود: با توجه به آنکه اکثر کشورهای دنیا گرفتار آنفلوانزای حاد پرندگان هستند، امکان واردات وجود ندارد و تنها دولتمردان باید حقایق را برای مردم بازگو کنند، چرا که تولید روزانه تخم مرغ از ۲ هزار و ۶۰۰ تن به هزار و ۵۰۰ تن تقلیل یافته است.

به گفته نبی‌پور با توجه به روند بیماری و کاهش تولید، بازگشت به شرایط قبل مستلزم دو تا سه سال زمان است.

تولید تخم مرغ کاهش یافت

دیدگاهتان را بنویسید