پیش‌بینی‌ از شهریوری متفاوت و جذاب برای بازار سرمایه

بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با رشد ۷۳۱ واحدی به اتکای تقویت قیمت جهانی مواد خام و به‌ویژه فلزات در بازارهای جهانی توانست بازدهی سالانه خود را به ۸/۷درصد برساند. در هفته گذشته معامله‌گران با اتکا به رشد بهای فلزات در بازار جهانی و بازار داخلی شاهد صعود قیمت‌ها در گروه‌های وابسته برای چهارمین هفته متوالی بودند.در این میان با افزایش نرخ دلار انگیزه خریداران در این گروه‌ها افزایش یافت. این امر به رشد شاخص در کل هفته گذشته منجر شد تا در نهایت شاخص کل در پایان هفته به رقم ۸۳ هزار و ۲۷۳ واحد برسد.
رشد شاخص در اولین روز شهریور پس از اعلام خبر کاهش نرخ سود سپرده‌ها
به گزارش اقتصادی، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه ۱ شهریورماه ۹۶ با افزایش ۱۶۹ واحدی به رقم ۸۲ هزار و ۵۴۱ واحد رسید. تالار شیشه ای در آخرین روز کاری هفته جاری شاهد روند رو به رشد شاخص های منتخب در ادامه روزهای گذشته بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش ۵۴ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۷۴۶ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد ۲۹ واحدی، عدد ۱۷ هزار و ۷۳۳ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) با افزایش ۲۲ واحد به رقم ۱۳ هزار و ۴۳۲ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد ۰٫۱۹ درصدی، افزایش ۱۷۵ واحدی را رقم زد و به سطح ۹۰ هزار و ۶۶۵ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با ۱۴۹ واحد افزایش به رقم ۵۷ هزار و ۸۹۵ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با رشد ۲۰۳ واحد معادل ۰٫۱۱ درصد همراه بود و عدد ۱۷۹ هزار و ۵۹۴ واحد را به نمایش گذاشت. چهارشنبه اولین روز پس از اعلام خبر کاهش نرخ سود سپرده‌ها به ۱۵ درصد از سوی بانک مرکزی بود که باعث تردید در رفتار معامله‌گران بازار سرمایه شد.
جهش بورس برای کانال ۸۳ هزار واحد در اولین روز هفته
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه ۴ شهریورماه ۹۶ با افزایش ۳۵۵ واحدی به رقم ۸۲ هزار و ۸۹۷ واحد رسید. تالار شیشه ای در اولین روز کاری هفته جاری شاهد روند رو به رشد اکثر شاخص های منتخب در ادامه روزهای گذشته بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش ۱۱۵ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۸۶۱ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد ۱۷ واحدی، عدد ۱۷ هزار و ۷۵۰ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) با افزایش ۱۲ واحد به رقم ۱۳ هزار و ۴۴۵ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد ۰٫۵۵ درصدی، افزایش ۴۹۸ واحدی را رقم زد و به سطح ۹۱ هزار و ۱۶۴ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با ۳۹۵ واحد افزایش به رقم ۵۸ هزار و ۲۹۰ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با افت ۲۱ واحد معادل ۰٫۰۱ درصد همراه بود و عدد ۱۷۹ هزار و ۵۷۲ واحد را به نمایش گذاشت. اولین روز کاری هفته گذشته در حالی آغاز شد که شاخص کل بورس تهران هفته قبل از آن را با رشد یک درصدی پشت سر گذاشته بود. در معاملات بازار سهام، نماد فملی متعلق به ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌ با ۱۱۹ واحد بیشترین اثر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشت و پس از آن نماد فولاد متعلق به فولاد مبارکه اصفهان، نماد کگل متعلق به معدنی و صنعتی گل گهر، نماد شپدیس متعلق به پتروشیمی پردیس، نماد شخارک متعلق به پتروشیمی‌ خارک‌ و نماد فخوز متعلق به فولاد خوزستان بیشترین تاثیر را در سبزپوشی شاخص کل بورس داشتند.
نماگر بورس پس از هشت روز صعود، عقب نشینی کرد
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز یکشنبه ۵ شهریورماه ۹۶ با کاهش ۱۱ واحدی به رقم ۸۲ هزار و ۸۸۵ واحد رسید. نماگر بورس تهران، آخرین بار در تاریخ ۲۳ مرداد ماه، قرمز پوش شده بود. تالار شیشه ای در دومین روز کاری هفته جاری شاهد روند نزولی تعدادی از شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با کاهش ۳٫۸۹ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۸۵۷ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد ۲۰ واحدی، عدد ۱۷ هزار و ۷۷۰ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) با افزایش ۱۵ واحد به رقم ۱۳ هزار و ۴۶۰ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور کاهش ۲ واحدی را رقم زد و به سطح ۹۱ هزار و ۱۶۲ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با ۷۵ واحد کاهش به رقم ۵۸ هزار و ۲۱۴ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با رشد ۳۳۹ واحد معادل ۰٫۱۹ درصد همراه بود و عدد ۱۷۹ هزار و ۹۱۱ واحد را به نمایش گذاشت. پس از گذشت ۸ روز توفانی که منجر به رشد ۵/ ۱ درصدی شاخص بورس شد، بازار سهام تا حد زیادی از تب و تاب افتاد تا با بازگشت به جو آرامش، روزی بدون تغییر از لحاظ بازدهی رقم بخورد. نماد رمپنا (گروه مپنا (سهامی عام))، نماد حکشتی (کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران)، نماد حفاری (حفاری شمال) و نماد پارسان (گسترش نفت و گاز پارسیان)، بیشترین تاثیر منفی را در افت شاخص کل بورس داشتند.
حافظ سوار بر فلزی‌ها و معدنی‌ها به کانال ۸۳ هزار واحد رسید
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز دوشنبه ۶ شهریورماه ۹۶ با افزایش ۱۲۷ واحدی به رقم ۸۳ هزار و ۱۲ واحد رسید. تالار شیشه ای در سومین روز کاری هفته جاری شاهد روند صعودی اکثر شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش ۴۱ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۸۹۸ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد ۶۷ واحدی، عدد ۱۷ هزار و ۸۳۸ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) با افزایش ۵۱ واحد به رقم ۱۳ هزار و ۵۱۲ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد ۰٫۲۲ درصدی افزایش ۱۹۶ واحدی را رقم زد و به سطح ۹۱ هزار و ۳۵۹ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با ۱۷۱ واحد افزایش به رقم ۵۸ هزار و ۳۸۶ واحد رسید و شاخص بازار دوم با افت ۱۷۰ واحد معادل ۰٫۰۹ درصد همراه بود و عدد ۱۷۹ هزار و ۷۴۰ واحد را به نمایش گذاشت. در معاملات بازار سهام، نماد کگل (معدنی و صنعتی گل گهر)، نماد فولاد (فولاد مبارکه اصفهان)، نماد فملی (ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌)، نماد شخارک (پتروشیمی‌ خارک‌) و نماد ومعادن (توسعه‌معادن‌وفلزات‌) بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص و ورود این نماگر به کانال ۸۳ هزار واحد داشتند.
حافظ با بازیگران روز قبل به سبزپوشی ادامه داد
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه شنبه ۷ شهریورماه ۹۶ با افزایش ۲۴۰ واحدی به رقم ۸۳ هزار و ۲۵۲ واحد رسید. تالار شیشه ای در چهارمین روز کاری هفته جاری بازهم شاهد روند صعودی اکثر شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش ۷۷ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۹۷۶ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد ۲۹ واحدی، عدد ۱۷ هزار و ۸۶۸ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) با افزایش ۲۲ واحد به رقم ۱۳ هزار و ۵۳۴ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد ۰٫۴۸ درصدی افزایش ۴۳۶ واحدی را رقم زد و به سطح ۹۱ هزار و ۷۹۶ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با ۲۹۸ واحد افزایش به رقم ۵۸ هزار و ۶۸۵ واحد رسید و شاخص بازار دوم همانند روز قبل، با افت ۱۸۵ واحد معادل ۰٫۱۰ درصد همراه بود و عدد ۱۷۹ هزار و ۵۵۴ واحد را به نمایش گذاشت. در معاملات بازار سرمایه، نمادهای فولاد، فملی، کگل و ومعدن بیشترین تاثیر مثبت را در جهت گیری شاخص کل بورس داشتند. این تاثیر مثبت در بازار روز دوشنبه نیز توسط این نمادها باعث قرار گرفتن شاخص در کانال جدید ۸۳ هزار واحد شده بود. 
نماگر بورس پایان هفته به رشد ۲۰ واحدی اکتفا کرد
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه ۸ شهریورماه ۹۶ با افزایش ۲۰ واحدی به رقم ۸۳ هزار و ۲۷۲ واحد رسید. تالار شیشه ای در آخرین روز کاری هفته جاری در ادامه روند رو به رشد روزهای اخیر، بازهم شاهد روند صعودی اکثر شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش ۶ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۹۷۸ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد ۲۷ واحدی، عدد ۱۷ هزار و ۸۹۵ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) با افزایش ۲۰ واحد به رقم ۱۳ هزار و ۵۵۳ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افت ۰٫۰۳ درصدی کاهش ۲۳ واحدی را رقم زد و به سطح ۹۱ هزار و ۷۷۲ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با ۴۴ واحد کاهش به رقم ۵۸ هزار و ۶۴۱ واحد رسید و شاخص بازار دوم برخلاف روزهای قبل، با رشد ۳۶۴ واحد معادل ۰٫۲۰ درصد همراه بود و عدد ۱۷۹ هزار و ۹۱۸ واحد را به نمایش گذاشت. بر خلاف دو روز گذشته که نمادهای فولاد، فملی و کگل بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشتند، روز چهارشنبه شاهد عقب نشینی و تاثیر منفی این سه نماد بازار سرمایه بودیم. به طوریکه نماد فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) با ۸۷ واحد، نماد فملی (ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌) با ۲۹ واحد و نماد کگل (معدنی و صنعتی گل گهر) با ۱۸ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد نماگر بورس تهران داشتند. در مقابل نماد وصندوق (سرمایه‌گذاری‌صندوق‌بازنشستگی‌)، نماد شتران (پالایش نفت تهران)، نماد شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و نماد شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند.

پیش‌بینی‌ از شهریوری متفاوت و جذاب برای بازار سرمایه

در شرایط کنونی در حالی شاهد تداوم روند صعودی حاکم بر بازار سهام هستیم که ۳ مولفه اصلی برای تداوم و تشدید این روند پیش روی بازار است؛ رشد قیمت‌های جهانی، افزایش نرخ دلار و کاهش واقعی نرخ سود از جمله موارد مهم و تعیین‌کننده مسیر آتی بورس خواهد بود.
بازارهای جهانی: رشد چشمگیر قیمت‌ها در بازارهای جهانی به‌عنوان مهم‌ترین عامل در رشد اخیر بازار سهام بوده است. به‌طوری‌که معامله‌گران بورس تهران شاهد تقویت معاملات سهام کامودیتی‌محور به ویژه از شروع تابستان بودند.
نوسانات نرخ دلار: در حالی روزهای اخیر شاهد رشد قیمت دلار بودیم که نرخ این مولفه به بالای ۳۸۵۰ تومان نیز رسید. این مساله خوش‌بینی به تداوم افزایش روند صعودی را تقویت کرد. به‌طور کلی رشد نرخ ارز، رونق بازار سهام را به دنبال خواهد داشت. از آنجا که حدود نیمی از بنگاه‌های فعال در بازار سرمایه، صادرات‌محور هستند، تقویت نرخ دلار برای این شرکت‌ها شرایطی مثبت به همراه خواهد داشت. به این ترتیب شاهد سیگنالی مثبت از ناحیه رشد دلار برای بورس خواهیم بود.
کاهش نرخ سود: هرچند کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی به‌عنوان مولفه‌ای تاثیر‌گذار برای بازار سرمایه مطرح است، اما در نخستین روز پس از اعلام خبر کاهش نرخ سود سپرده‌ها به ۱۵ درصد از سوی بانک مرکزی، بی‌واکنشی و تردید معامله‌گران بورس به این موضوع بودیم. اکنون نیز شائبه‌هایی مطرح شده است که بانک‌ها به دنبال ایجاد ترفندی جدید برای اعمال نکردن این موضوع هستند. بر همین اساس و با توجه به تجربه‌های ناکام سال‌های اخیر در جهت کاهش دستوری نرخ بهره، این بار فعالان بازار سرمایه در انتظار نشانه‌های عملی این موضوع هستند. این معامله‌گران در حال حاضر واکنشی به این موضوع نشان نداده‌اند و تردید برای اجرای این موضوع دارند. با توجه به بی واکنشی معامله‌گران به خبر کاهش نرخ سود، در صورت لغو و عملی نشدن کاهش نرخ سود، به نظر نمی‌رسد اصلاح قیمتی در بورس تهران شکل بگیرد. با این وجود با توجه به سه عامل یادشده پیش‌بینی‌ می‌شود شهریوری متفاوت و جذاب در انتظار بازار سرمایه باشد. به نقل از دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید