از «رشد آرام شاخص سهام در بازار کم‌رمق» تا «رابطه افزایش دستمزد در آمریکا و قیمت جهانی طلا»

در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و … تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.
به گزارش « اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون تقویت ۴۵ واحدی شاخص کل بورس، تداوم سیر نزولی قیمت سکه، گران‌تر شدن دلار آمریکا در بازار آزاد، ارزان شدن سنگ آهن در بازارهای جهانی، افزایش قیمت نفت و تعطیلی تأسیسات نفتی نیجریه، تعرفه پنج درصدی واردات تخم مرغ، محاکمه وزیر سابق اقتصاد روسیه به جرم دریافت رشوه، واریز یارانه مرداد ماه تا ساعاتی دیگر، پیش‌بینی کاهش قیمت گوشت در هفته آینده و افزایش صادرات ایران به فرانسه را در بر دارد.
رشد آرام شاخص سهام در بازار کم‌رمق/ تقویت ۴۵ واحدی شاخص کل بورس
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه ۲۵ مردادماه ۹۶ با افزایش ۴۵ واحدی به رقم ۸۱ هزار و ۷۴۱ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش ۱۴ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۴۸۷ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با افت ۳ واحدی، عدد ۱۷ هزار و ۶۲۵ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) با کاهش ۲ واحد به رقم ۱۳ هزار و ۳۵۰ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد ۰٫۰۱ درصدی، افزایش ۹ واحدی را رقم زد و به سطح ۸۹ هزار و ۷۵۷ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، بر خلاف روز قبل با ۱۳ واحد افزایش به رقم ۵۷ هزار و ۱۷۴ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با رشد ۱۹۹ واحد معادل ۰٫۱۱ درصد همراه بود و عدد ۱۷۸ هزار و ۷۲۰ واحد را به نمایش گذاشت. به نقل از دنیای اقتصاد، در عین حال ارزش معاملات خرد سهام همچون معاملات روزهای قبل کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان بود. موضوعی که به خوبی نشان‌دهنده کمبود نقدینگی در بازار و سیطره فضای احتیاط در معاملات سهام است. در تحولات مهم پیرامون بازار سهام دیروز رشد چشمگیر قیمت‌ها در بازارهای جهانی به خصوص فلزات پایه یک بار دیگر خودنمایی کرد. دیروز قیمت هر تن روی با رشد چشمگیر ۳/ ۲درصدی از مرز ۳هزار دلار عبور کرد. انعکاس این موضوع در تالار شیشه‌ای به تشکیل صف خرید برای نمادهای وابسته به روی منجر شد.
تداوم سیر نزولی قیمت سکه
در جریان معاملات روز چهارشنبه بازار آزاد تهران، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۱۲۰۰ تومان کاهش به یک میلیون و ۲۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم، نیم سکه، ربع سکه و سکه یک گرمی با یک هزار تومان کاهش به ترتیب به یک میلیون و ۱۷۹ هزار تومان، ۶۲۹ هزار تومان، ۳۶۹ هزار تومان و ۲۴۸ هزار تومان رسیده است. /مهر
دلار آمریکا در بازار آزاد بازهم گران‌تر شد
در پایان معاملات بازار آزاد روز چهارشنبه، هر دلار آمریکا همانند روز قبل با رشد قیمت همراه بود و در پایان روز با افزایش ۹۹ ریال نسبت به روز قبل به طور میانگین به قیمت ۳۸ هزار و ۱۵۰ ریال فروخته شد. هر یورو نیز همانند روز سه شنبه، با کاهش ۳۴ ریال به رقم فروش ۴۵ هزار و ۶۸ ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، ۱۰ هزار و ۴۵۹ ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل، ۱۰ ریال گران تر فروخته شد.
سنگ آهن در بازارهای جهانی ارزان شد
با اینکه خرید سنگ آهن در بازار چین بهبود پیدا کرده است اما قیمت های وارداتی این ماده اولیه نزولی شده و آخرین قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا ۲ دلار افت داشته و ۷۳ دلار هر تن سی اف آر شده است. به گزارش بورس کالای ایران»، افت ۱۵ دلاری بیلت در بازار داخلی چین در یک روز بازار سنگ آهن را نزولی کرده است. قیمت قرارداد میلگرد در بورس شانگهای نیز ۹ دلار افت داشته است؛ با این حال فعالان بازار این ریزش قیمت را منطقی ارزیابی می کنند چون اخیرا رشد قیمت ها بیش از اندازه بوده است. از طرفی خرید سنگ آهن رونق دارد و موجودی سنگ آهن ۴۵ بندر اصلی چین از جمعه اخیر حدود یک میلیون تن کاهش داشته به ۱۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسیده است. البته هنوز نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۳۰ میلیون تن بالاتر است. با این که ۳ روز است سنگ آهن در چین نزولی شده فعالان بازار این روند را موقتی می بینند چون تقاضای فولاد همچنان مطلوب است و بازار زیرساخت ها در چین فعال هستند. در میان مدت نیز تولید فولاد چین از سطح نرمال بالاتر خواهد بود.
افزایش قیمت نفت به دلیل احتمال کاهش موجودی نفت آمریکا برای هفتمین هفته متوالی
روز چهارشنبه قیمت نفت، پس از کاهش نسبتا زیاد در روزهای گذشته، اندکی افزایش یافت. علت کاهش قیمت نفت در روزهای گذشته نگرانی از کاهش تقاضای چین و رشد شاخص دلار بوده است. با این حال روز چهارشنبه با انتشار گزارش اولیه ای مبنی بر کاهش موجودی نفت آمریکا، قیمت نفت افزایش یافت. قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز قبل، ۳۴ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۱.۱۴ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۷ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۷.۸۲ دلار صورت گرفت. موسسه نفت آمریکا در اواخر روز سه شنبه گزارش داد که موجودی نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۱ آگوست، ۹.۲ میلیون بشکه کاهش کاهش یافته است و به ۴۶۹.۲ میلیون بشکه رسیده است. این در حالی ست که تحلیلگران انتظار داشتند در هفته مذکور، موجودی نفت آمریکا ۳.۱ میلیون بشکه کاهش یابد. اگر داده های موسسه نفت آمریکا در اواخر امروز توسط اداره اطلاعات انرژی آمریکا که سازمانی دولتی است، تایید شود، این هفتمین هفته ی متوالی است که موجودی نفت آمریکا کاهش یافته و می توان گفت که چنین چیزی برای اوپکی ها که مدت هاست سعی دارند به وسیله قرارداد کاهش تولید، میان عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کنند، خبر بسیار خوبی ست.
تعطیلی تأسیسات نفتی نیجریه وارد روز پنجم شد
معترضان حمله کننده به تأسیسات تولید نفت شرکت انگلیسی-هلندی شل در دلتای نیجر، تعطیلی این تأسیسات را به روز پنجم کشاندند.  این معترضان در پایان هفته گذشته با درخواست ایجاد اشتغال و توسعه زیرساخت‌ها، به این تأسیسات حمله کرده بودند. معترضان یاد شده که شمار آنان به ۸۰۰ تن می‌رسد، اعلام کرده‌اند که مردم منطقه دلتای نیجر سهمی از ثروت نفتی آن ندارند و همچنین خواهان پایان آلودگی‌های ناشی از تولید نفت در این منطقه هستند. شرکت انگلیسی-هلندی شل هفته گذشته پیش از ورود معترضان، کارکنان فعال در تأسیسات خود را تخلیه کرده بود و در بیانیه ای اعلام کرد: این شرکت به رفاه جوامع محلی، تعهد بالایی دارد و برای ادامه فعالیت تأسیسات یاد شده، با مسئولان ذیربط همکاری می‌کند. نیجریه از جمله اعضای اوپک است که به دلیل درگیری با مسائل داخلی، از توافق جهانی برای کاهش تولید نفت معاف شده است. /مهر
تعرفه واردات تخم مرغ پنج درصد تعیین شد
تعرفه واردات تخم مرغ به کشور با هدف تنظیم بازار و کاهش قیمت ها تا پایان آذر ماه امسال پنج درصد تعیین شد. به گزارش ایرنا، بر اساس جدیدترین آمار بانک مرکزی از قیمت تخم مرغ در بازار خرده فروشی، نرخ این محصول در هفته منتهی به ۲۰ مرداد ماه به ۱۱۹هزار ریال در سطح میادین شهرداری تهران رسید اما در سطح شهر تا ۱۵۰ هزار ریال نیز قیمت آن بالا رفت. قیمت تخم مرغ در هفته قبل رشد هفتگی ۳٫۲ درصدی را پشت سر گذاشت اما نسبت به هفته مشابه ماه قبل (تیر) بیش از ۳۰ درصد رشد دارد. تخم مرغ در یک سال منتهی به ۲۰ مرداد نیز رشد ۲۹٫۶ درصدی را در آمارها ثبت کرده اند و از این رو وزارت جهادکشاورزی به عنوان مسئول تنظیم بازار محصولات کشاورزی پیشنهاد واردات آن به منظور تعادل بخشی به قیمت ها را به هیات وزیران پیشنهاد و مصوبه آن را دریافت کرد. مهلت ثبت سفارش برای واردات تخم مرغ خوراکی با این نرخ تا تاریخ ۳۰ آبان و مهلت ترخیص محموله های وارداتی که با این مصوبه وارد کشور شده اند، تا ۳۰ آذر ماه است. این محموله ها قرار است زیر نظر تنظیم ستاد تنظیم بازار در کشور توزیع شوند تا روند افزایشی قیمت تخم مرغ در هفته های اخیر متوقف شود. این مصوبه به تازگی به گمرکات اجرایی سراسر کشور ابلاغ شده است.
وزیر سابق اقتصاد روسیه به جرم دریافت رشوه محاکمه می‌شود
الکسی اولوکایف وزیر اقتصاد سابق روسیه قرار است به اتهام دریافت ۲ میلیون دلار رشوه محاکمه شود. وی اتهام دریافت رشوه را اقدامی سیاسی از سوی ایگور سچین رئیس شرکت روسنفت و ژنرال سئوک‌تیستف عنوان کرده است. اولوکایف ادامه داد: این اتهام بر اساس گفته بدون سند سچین علیه وی شکل گرفته و اتهامات تنها بر اساس شهادت افرادی نظیر سچین به وی وارد شده است. اولوکایف از سال ۲۰۱۳ تا اواخر سال ۲۰۱۶ وزیر اقتصاد روسیه بود. این مقام روس در روز ۱۴ نوامبر سال ۲۰۱۶ به جرم دریافت رشوه در حجم بالا دستگیر شد که این اقدام اولین دستگیری یک مقام بلندپایه روس در تاریخ مدرن این کشور محسوب می‌شود. ایگور سچین رئیس روسنفت و اولگ سئوک‌تیستف معاون سابق روسنفت اعلام کردند که اولوکایف در زمان تصدی پست وزارت برای موافقت با خرید بخش از سهام پروژه نفتی پاشنف از شرکت روسنفت ۲ میلیون دلار رشوه گرفته است. در حال حاضر اولوکایف در بازداشت خانگی به سر می‌برد و اخیراً دادگاه روسیه بازداشت وی را تا روز ۲۷ ژانویه سال ۲۰۱۸ تمدید کرده است. /فارس
واریز یارانه مرداد ماه تا ساعاتی دیگر
طبق اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها، هفتاد و هشتمین مرحله یارانه نقدی خانوار، ۲۴ بامداد روز پنج‌شنبه ۲۶ مرداد به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. بر این اساس، طبق روال گذشته یارانه هر فرد ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است.
پیش‌بینی کاهش قیمت گوشت در هفته آینده
رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی در خصوص تغییرات قیمت گوشت قرمز پس از عرضه گوشت وارداتی برای تنظیم بازار گفت: از روز یکشنبه هفته جاری توزیع گوشت وارداتی برای مهار قیمت گوشت قرمز در میادین میوه و تره بار و فروشگاه های زنجیره ای صورت گرفت که بنا بر مصوبه هر شقه آن کیلویی ۳۳ هزار تومان و هر کیلو ران گوسفندی ۴۳ هزار تومان قیمت گذاری شده است. ملکی عنوان کرد: با توجه به واردات گوشت از کشورهای آسیانه میانه و استرالیا و بازخورد مثبت آن طی ۳ روز گذشته، انتظار داریم قیمت گوشت قرمز در هفته آینده کاهش یابد. وی با اشاره به اینکه قیمت گوشت داخلی در مقایسه با گوشت وارداتی متفاوت است، گفت: شقه گوسفندی هر کیلو ۴۴ هزار تومان و هر کیلو ران گوسفندی ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان قیمت گذاری شده است. وی دلیل افزایش قیمت گوشت را تولید کم در داخل کشور دانست و گفت: متاسفانه میزان تولید در داخل کشور با میزان تقاضا همخوانی ندارد که این عدم تناسب باعث افزایش قیمت گوشت می شود. در کنار کمبود تولید شاهد ذبح بره ماده مزید بر علت برای کاهش تولید شده است. ملکی بیان کرد: با توجه به ایام پیش رو همچون اعیاد قربان و غدیر، بازگشت حجاج و ایام محرم نیاز به دام سبک افزایش چشمگیری می یابد به طوری که تنها در عید قربان به ۵۰ تا ۶۰ هزار راس دام زنده نیاز است. /میزان
افزایش صادرات ایران به فرانسه
مدیر دفتر اروپا و آمریکا، گفت: حجم صادرات به کشور فرانسه در چهار ماهه سال ۱۳۹۶ به میزان ۱۷ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۵، در مجموع ۹ میلیون دلار به حجم صادرات به این کشور اروپایی افزوده شده است. وی تشریح کرد: افزایش حجم صادرات به فرانسه شامل اضافه شدن حدود ۵۱ ردیف کالای صادراتی جدید به این کشور است که عمده‌ترین موارد مربوط به کالاهایی از قبیل: اجزا و قطعات کلاج، فرش و سوماک و همچنین پاکت‌های کاغذی و مقوایی، پلی اتیلن، گرید فیلم است. واردات کشور فرانسه از جهان در سال ۲۰۱۶ به میزان ۵۶۰ میلیارد دلار بوده و سهم ایران از این میزان، بالغ بر ۱. ۶ میلیارد دلار با احتساب نفت و گاز و صادرات غیر نفتی است.
رابطه افزایش دستمزد در آمریکا و قیمت جهانی طلا
دنیس گارتمن تحلیلگر برجسته اقتصادی در مصاحبه با سی ان بی سی گفت: قیمت طلا در آستانه شکستن سطوح مقاومتی حساس و روانی است و سرمایه گذاران بین المللی باید خود را آماده کنند. بر اساس این گزارش وی در ادامه تصریح کرد: سرمایه گذاران باید ۱۰ تا ۱۵ درصد سبد سرمایه گذاری خود را به طلا اختصاص دهند. بازار طلا تقریبا ۲ سال است که یک روند کاملا صعودی را آغاز کرده ولی این مساله هنوز از سوی سرمایه گذاران بین المللی به رسمیت شناخته نشده و هنوز بسیاری از فعالان بازار آن را درک نکرده اند. وی در ادامه پیش بینی کرد: شاید قیمت طلا در کوتاه مدت با افت نسبی روبرو شود ولی این مساله کاملا موقتی و زودگذر خواهد بود. این تحلیلگر اقتصادی گفت: به نظر من یکی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت طلا طی ماه های آینده فشارهای تورمی به خصوص افزایش دستمزد و حقوق در آمریکا خواهد بود. از سوی دیگر تشدید تنش بین آمریکا و کره شمالی نیز می تواند تاثیر مهمی بر نوسانات قیمت طلا در بازارهای بین المللی داشته باشد. کسی نمی داند تنش های سیاسی بین المللی چه زمانی به اوج خود می رسد ولی در صورت تشدید تنش های بین المللی، بازار سهام به شدت آسیب پذیر خواهد بود. به نقل از سایت طلا، به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، وضعیت تقاضای فیزیکی در بازارهای چین و هند نیز می تواند عامل مهم و تاثیرگذاری بر قیمت طلا در ماه های آینده باشد. مصرف طلا در بازار چین طی شش ماه نخست امسال با ۱۰ درصد افزایش به بیش از ۵۴۵ تن رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید