از دادن اختیارات میلسپو به حاج مخبرالسلطنه هدایت تا افتتاح بزرگترین پالایشگاه نفت سنگین جهان در بندرعباس

به گزارش اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی پنجمین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
۵ مرداد ۱۳۰۶، مجلس شورای ملی در جلسه خود اختیارات دکتر میلسپو، رییس‌کل مالیه را به حاج مخبر‌السلطنه هدایت، رییس‌الوزرا واگذار کرد.
۵ مرداد ۱۳۱۱، جنگ گمرکی ایرلند علیه انگلستان شروع شد. ایرلندی ‌ها در واکنش به تصمیمات سیاسی و اقتصادی انگلیس که تجارت این کشور را محدود می ‌کرد عوارض واردات از این کشور را ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش دادند.
۵ مرداد ۱۳۱۹، انگلستان تصمیم گرفت بدون اجازه دادن به دخالت ایران، به استخراج نفت از منبع دریایی ایران مبادرت کند.
۵ مرداد ۱۳۲۰، علی منصور نخست وزیر در نامه ای به سر ریدر بولارد وزیر خارجه انگلیس نوشت: اخراج چهارپنجم آلمانی های مقیم ایران که مورد تقاضای متفقین است نه تنها با سیاست بیطرفی ایران مغایرت دارد، بلکه نقض معاهده تجارتی ایران و آلمان محسوب می شود.
۵ مرداد ۱۳۳۵، صفحات اقتصادی روزنامه‌ ها در این روز خبر دادند که نمایندگان ۱۰ کمپانی بزرگ ژاپنی برای سرمایه ‌گذاری وارد تهران شدند. در این گزارش خبری آمده است: اطلاع حاصل شد که نمایندگان ۱۰ کمپانی از بزرگ ‌ترین کمپانی ‌های ژاپنی برای مذاکره درباره به‌کار انداختن سرمایه ‌های ژاپنی در ایران به تهران سرازیر شده و با مقامات وزارت صنایع و معادن و سازمان برنامه وارد مذاکره شدند. رشته کار این کمپانی‌ ها متفاوت است و یکی از آنها علاقه به استخراج سنگ ‌های معدنی و صدور آن به ژاپن دارد، این کمپانی که نماینده آن مایل به افشای نام آن نمی ‌باشد، یکی از بزرگ ‌ترین کمپانی ‌های ژاپنی به ‌شمار می‌ رود، در صورتی که سازمان برنامه با پیشنهادهای آن موافقت نماید، مبادرت به تاسیس یک شرکت مختلط با سازمان خواهد کرد و سرمایه قابل ‌توجهی در ایران به‌کار خواهد انداخت. همچنین اطلاع حاصل شد که کمپانی‌ های ژاپنی در رشته‌ های مختلف مایل به کار انداختن سرمایه‌ های خود در ایران می ‌باشند و یکی از نمایندگان این کمپانی اظهار کرد که در ایران فرصت مناسبی برای توسعه و تولید وجود دارد و ژاپن مایل است که در اجرای برنامه‌ های عمرانی ایران شرکت داشته باشد.
۵ مرداد ۱۳۳۶، قانون تاسیس پلیس گمرک تصویب شد.
۵ مرداد ۱۳۴۰، یک هیات اقتصادی به ریاست مهندس فریور وزیر صنایع و معادن برای اخذ هفتصد میلیون مارک وام عازم آلمان شد.
۵ مرداد ۱۳۴۲، موافقتنامه تازه‌ ای بین ایران و شوروی امضا و مبادله شد. در این موافقتنامه ساخت سد ارس و استفاده از آب و انرژی رودخانه ‌های مرزی و ساخت سیلوهای جدید گنجانده شد. همچنین در این روز، ایران رسماً به پیمان بین‌ المللی منع آزمایش های هسته ‌ای پیوست.
۵ مرداد ۱۳۴۴، وزارت آموزش و پرورش با شرکت بیمه ایران قراردادی منعقد کرد که براساس آن، هر دانش‌آموز با پرداخت ۲۰ ریال برای یک سال بیمه می ‌شود.
۵ مرداد ۱۳۴۷، انبار گمرک خرمشهر و بازار رشت طعمه حریق شدند و خسارتی بالغ بر ۲۵۰ میلیون ریال برجای گذاشتند.
۵ مرداد ۱۳۵۴، ستاد مبارزه با گرانفروشی حبیب القانیان سرمایه ‌دار معروف یهودی و صاحب ساختمان پلاسکو را به علت صدور دستور گرانفروشی و عدم عرضه فاکتور بازداشت و به زندان بوشهر انتقال داد.
۵ مرداد ۱۳۵۷، بر اساس پروتکل همکاری های هسته ای ایران و فرانسه که امروز به دولت ابلاغ شد، فرانسه دو نیروگاه هسته ای هر یک به قدرت ۹۰۰ مگاوات در ایران احداث خواهد کرد.
۵ مرداد ۱۳۷۶، بزرگترین پالایشگاه نفت سنگین جهان در بندرعباس با حضور آقای هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور افتتاح شد. فرآورده های تولیدی این پالایشگاه شامل ۷۱۰۰ بشکه گاز مایع، ۴۶۱۰۰ بشکه بنزین موتور، ۳۶۲۰۰ بشکه نفت سفید و سوخت، ۶۹۵۰۰ بشکه نفت گاز و… در روز است.
منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد و سایت روزنامک

دیدگاهتان را بنویسید