تلاش آمریکا برای محاصره نیرو‌های ترکیه در منطقه

تلاش آمریکا برای محاصره نیرو‌های ترکیه در منطقهبه گزارش گروه بین‌الملل به نقل از روزنامه ینی شفق ترکیه: پنتاگون قصد دارد تا با تغییر نقشه منطقه، ترکیه را به وسیله «محور آمریکایی» از مجارستان تا خلیج فارس محاصره کند.

آمریکا چند روز پیش گزارش سالیانه «استراتژی امنیت ملی» خود را منتشر کرد و از روسیه و چین به عنوان رقبای خویش نام برد؛ اما در این گزارش اسمی از ترکیه برده نشد و آن را نه «دشمن» و نه «متحد» عنوان کرد.

این گزارش ۶۸ صفحه‌ای که دولت ترامپ آن را منتشر کرد، از عربستان سعودی و مصر تحت عنوان «دوست-متحد» یاد کرده است.

در ادامه بدتر شدن روابط آمریکا و ترکیه، ذکر نشدن نام ترکیه آخرین نمونه از کم رنگ شدن روابط بیین دو کشور متحد و عضو ناتو است. علی رغم مخالفت‌های مکرر آنکارا، واشنگتن کماکان با حزب کارگران کردستان در سوریه همکاری می‌کند و می‌کوشد تا با افزایش نیرو‌های نظامی اش از ۴۰.۰۰۰ به ۶۵.۰۰۰ نفر، ترکیه را محاصره کند. بیشترین افزایش نیرو‌های در پایگاه نظامی ترکیه بوده است که در طی دو ماه گذشته دو برابر شده و به عدد ۴.۰۰۰ نفر رسیده است.

همچنین نیرو‌های نظامی آمریکا در پایگاه قطر از ۳.۰۰۰ به ۷.۰۰۰ نفر افزایش یافته است.

آمریکا همچنین میزان قابل توجهی نیروی نظامی در بحرین، کویت و سوریه دارد.
این میزان نیروی نظامی آمریکایی بیشترین تعداد پس از پایان جنگ سرد می‌باشد که بهانه‌ای از سوی ناتو برای محاصره کردن ترکیه است.

آمریکا همچنین تسلیحات و نیروی نظامی اضافی در اروپای شرقی و کشور‌هایی مانند لهستان، رومانی، بلغارستان و لیتوانی پیاده کرده است.

پنتاگون قصد دارد تا با تغییر نقشه منطقه، ترکیه را از طریق «محور آمریکایی» از مجارستان تا خلیج فارس محاصره کند.

اگرچه آمریکا برای اطمینان دادن به آنکارا عنوان کرده است که این گسیل نیرو‌ها برای روبرویی با روسیه است، اما هدف واقعی نیرو‌های نظامی آمریکا، ترکیه و ایران است.

برخورد در سوریه

آمریکا همچنین ترکیه را از سوی مرز‌های جنوبی تهدید می‌کند، آمریکا نیرو‌های کرد پ. ک. ک. در شمال سوریه را علیه ترکیه تقویت می‌کند و در ماه‌های گذشته، پنتاگون بیش از ۴.۰۰۰ کامیون برای آن‌ها اسلحه و مهمات ارسال کرده است.

پ. ک. ک. از سوی ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا در لیست گروه‌های تروریستی قرار دارد. پ. ک. ک. از سال ۱۹۸۴ میلادی در جنوب شرقی ترکیه دست به اقدامات خشونت آمیز می‌زند و تاکنون باعث شده که در طی سه دهه گذشته بیش از ۴۰.۰۰۰ نفر که اکثر آن‌ها غیر نظامیان بوده اند جانشان را از دست بدهند.

بر اساس این گزارش در طی روز‌های آتی، ترکیه قصد دارد تا نیرو‌های پ. ک. ک. را در عملیات‌های سپر فرات در مناطق غربی پاکسازی کند. این مسئله ممکن است به رو در رویی نیرو‌های ترکیه و آمریکایی منجر شود.

محاصره ترکیه از مجارستان تا خلیج فارس توسط آمریکا 

دیدگاهتان را بنویسید