کره شمالی یک موشک بالستیک دیگر آزمایش کرد؛ کره جنوبی ۶ دقیقه بعد با دو موشک پاسخ داد/ ژاپن آژیر خطر کشید

 
کره شمالی بنابر اعلام منابعی در کشورهای همسایه آن بامداد امروز یک موشک بالستیک دیگر آزمایش کرده که از فراز حریم هوایی ژاپن عبور کرده است.

به گزارش شبکه اسکای نیوز ژاپن با تایید این خبر اعلام کرد: موشک شلیک شده از سوی کره شمالی بالستیک بوده و از منطقه سونان در نزدیکی پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی شلیک شده و با طی کردن مسیری به سمت شرق از فراز حریم هوایی ژاپن عبور کرده است.

دولت ژاپن این آزمایش را به شدت محکوم کرده و گفته است که چنین اقداماتی از جانب پیونگ یانگ را تحمل نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، دولت ژاپن اعلام کرده که موشک ساعت ۶:۵۷ به وقت ژاپن شلیک شده و با عبور از فراز منطقه هوکایدو در ساعت ۷:۰۶ صبح در فاصله نزدیک به ۲۰۰۰ کیلومتری شرق جزیره کیپ اریمو در شمال ژاپن به آب افتاده است.

ارتش آمریکا نیز تایید کرد که موشک شلیک شده از سوی کره شمالی با عبور از حریم هوایی ژاپن در اقیانوس آرام سقوط کرده است و تهدیدی برای جزیره آمریکایی گوام محسوب نمی‌شود. هنوز نوع این موشک مشخص نشده اما گمان می‌رود که این موشک نیز از نوع بالستیک دوربرد باشد که کره شمالی چندی پیش یک نوع دیگر از آنها را آزمایش کرد که با عبور از حریم هوایی ژاپن باعث انتقادهای شدید بین‌المللی شد.

شورای امنیت قرار است عصر امروز در واکنش به این اقدام نشستی فوق‌العاده برگزار کند. 

 
کره جنوبی پاسخ داد
 

ارتش کره جنوبی اعلام کرد در واکنش به تحرکات هسته ای کره شمالی و شلیک موشک توسط این کشور در بامداد امروز، دو موشک بالستیک را در پاسخ به این اقدامات «پیونگ یانگ» شلیک کرده است.

به گزارش ایرنا، یکی از مقامات ستاد مشترک ارتش کره جنوبی دقایقی پیش در گفت و گوی کوتاهی با خبرنگاران گفت که این اقدام در تلافی تحرکات کره شمالی و تنها شش دقیقه بعد از شلیک موشک توسط پیونگ یانگ صورت گرفته اسیت.
 
وی افزود: این موشک از نوع هیونمو۲ ( Hyunmoo-2 ) بود که از یک سایت شرقی در نزدیکی مرز بین دو کره شلیک شده است.
 
او گفت: این موشک به سمت یک ‘هدف دقیق’ شبیه سازی شده در فاصله ۲۵۰ کیلومتری بین یک منطقه نظامی و پایگاه هوایی ‘سونان’ در استان پیونگ یانگ همان جایی که کره شمالی آخرین موشک خود را شلیک کرد اصابت کرد.
 
یک مقام وزارت دفاع کره جنوبی هم گفت این واکنش سئول به دلیل شلیک موشک های کره شمالی صورت گرفته است.
 
وی تاکید کرد که ارتش با رصد تحرکات موشکی کره شمالی توانست چنین اقدام سریعی را اتخاذ کند.
 
بامداد امروز جمعه کره شمالی یک موشک بالستیک میان برد از منطقه ‘سونان’ در پیونگ یانگ شلیک کرد که با گذر از فراز جزیره هوکایدو ژاپن در ساحل شرقی ‘کیپ اریمو’ در جنوب این جزیره فرود آمد.
 
شورای امنیت سازمان ملل نیز امروز جمعه به درخواست آمریکا و کره جنوبی برای بررسی شلیک موشک از سوی کره شمالی جلسه اضطراری برگزار می کند.
 
کره شمالی که بر اساس قطعنامه های سازمان ملل از توسعه فناوری موشک های اتمی و بالستیک منع شده است در ماه های اخیر چندین بار پرتاب های آزمایشی انجام داده است.
 
این کشور تا کنون هفت بار دست به آزمایش اتمی زده است که سه مورد آن به ترتیب در سالهای ۲۰۰۶ ، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ ، دو مورد نیز در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) و یک مورد نیز که یک بمب هیدروژنی قدرتمند بود سوم سپتامبر (۱۲ شهریور) امسال و آخرین آزمایش این کشور نیز بامداد امروز جمعه ۱۵ سپتامبر(۲۴ شهریور) صورت گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید