مصرف غیر منطقی فرآورده‌های خونی در اعمال جراحی قلب و عروق

مصرف غیر منطقی فرآورده‌های خونی در اعمال جراحی قلب و عروقعلی اکبر پورفتح‌الله رئیس سازمان انتقال خون در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی ؛ اظهار کرد: مصرف غیر منطقی فرآورده‌های خونی یکی از موضوعاتی است که باید برای آن فرهنگ‌سازی مطلوبی داشته باشیم زیرا در اعمال جراحی در بیمارستان‌های کشور طبق مشاهدات شاهد مصرف غیر منطقی فرآورده‌های خونی هستیم.

وی افزود: دانش در زمینه انتقال خون در مراکز درمانی در کشور در حال توسعه است اما روی موضوع مصرف منطقی فرآورده‌های خونی باید بحث و بررسی بیشتری داشته باشیم.

رتبه اول ایران در اهدای خون میان کشورهای در حال توسعه

پورفتح‌الله افزود: درباره اهدای خون هم ایران رتبه خوبی را داراست و در بین کشورهای در حال توسعه رتبه اول را داریم و با کشورهای پیشرفته در حال رقابت هستیم.

رئیس سازمان انتقال خون گفت: امروزه ۲۷ واحد انتقال خون به ازای هر هزار نفر جمعیت داریم که آمار سازمان بهداشت جهانی ۱۲ واحد انتقال خون به ازای هر هزار نفر است.

وی افزود: حدود ۲۱۰ هزار لیتر در سال گذشته پلاسمای مازاد بر مصرف داشتیم که یکی از دست‌آوردهای کشور است و در این عرصه‌ فعالیت‌های بیشتری هم خواهیم داشت.

گام‌های مثبت انتقال خون در حوزه اقتصاد سلامت

پورفتح‌الله اظهار کرد: در مراکز درمانی از هر ۵ واحد گلبول قرمز، یک واحد پلاسما مصرف می‌شود و چهار پنجم پلاسما در کشورهایی که صنعت پلاسما ندارند دور ریخته می‌شود که خوشبختانه در ایران ۲ میلیون و صد هزار لیتر پلاسمای آزاد بر مصرف را با کسب استانداردهای اروپایی به کشورهای دیگر اضافه کردیم تا به فاکتور ۸ و غیره برگردد که این دستاورد برای اقتصاد سلامت روند مطلوبی است.

رئیس سازمان انتقال خون افزود: در صنعت پلاسما علاوه بر آزمایش‌های معمولی آزمایش‌های  تکمیلی هم روند مطلوبی را داشته و امیدواریم در این عرصه شاهد اخبار مطلوبی باشیم.

وی در پایان فعالیت اهدای خون در کشور را روند رو به رشدی عنوان کرد و یادآور شد: باید بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مصرف منطقی فرآورده‌های خونی را مد نظر قرار دهند تا بتوانیم با مشارکت بین بخشی و فرهنگ سازی در عرصه اهدای خون شاهد اخبار خوبی در این حوزه باشیم.

انتهای پیام /

دیدگاهتان را بنویسید