طراحی یک نقشه عجیب برای تعویق انتخاب شهردار تهران!

در حالی که تا مرحله نهایی انتخاب شهردار تهران چند ساعت بیشتر نمانده، زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که حکایت از نادیده گرفتن آن برنامه عریض و طویل دارد؛ زمزمه که نه، اخباری که موجب شده برخی افراد نزدیک به شورا، ابراز نگرانی کنند و هشدار بدهند!
 

به گزارش «»؛ پروسه طولانی و پیچیده انتخاب شهردار تهران که با تشخیص شورای پنجم شهر طراحی شده و طی هفته‌های اخیر در دست اجراست، به آخرین ساعات خود نزدیک می‌شود، اما ظاهرا برخی از این موضوع به شدت آشفته شده‌اند تا جایی که می‌کوشند همه چیز را بر هم بزنند.

ماجرا از آنجایی آغاز شد که با استعفای دوباره نجفی از شهرداری تهران و مجاب شدن اعضای شورا با رفتن وی، طرح انتخاب جانشین وی به این صورت کلید خورد: ابتدا اعضای شورا گزینه‌های مورد نظرشان برای تصدی پست شهردار تهران را معرفی کنند و تضمین دهند که افراد معرفی شده، برنامه‌های خود را برای اداره شهر تهران ارائه خواهند داد و به اصطلاح جا نخواهند زد.

اتفاقی که البته در نهایت با نواقصی رقم خورد و امثال وزیر کشاورزی که در زمره کاندیدا‌ها قرار داشت، ترجیح داد پس از مدت طولانی، بناگاه قید شهرداری را بزند و به شورا نرود.

مرحله بعد، رأی گیری از اعضای شورای شهر برای برگزیدن چند تن از کاندیدا‌ها برای مرحله بعد بود. برای دعوت از ایشان به صحن شورا و گوش فرادادن به برنامه‌های ایشان برای اداره شهر تهران و در نهایت رأی گیری دوباره و انتخاب دو گزینه نهایی. مرحله‌ای که در انتهای آن، افشانی و حسینی‌مکارم به مرحله فینال راه یافتند!

 
طراحی یک نقشه عجیب برای تعویق انتخاب شهردار تهران!

بر اساس برنامه‌ای که از ابتدا اعلام شده بود، در این مرحله دو کاندیدای نهایی، به کمیسیون‌ها دعوت شدند تا به تفصیل با اعضای شورا به بحث و تبادل نظر بپردازند و در نهایت در مرحله نهاییِ رأی گیری، یکی از ایشان با آرای اعضای شورا به عنوان شهردار تهران برگزیده شود. مرحله‌ای که بر اساس برنامه، فردا، یکشنبه ۲۳ اردیبهشت از راه خواهد رسید و تمام!

اما نه، ظاهرا قرار نیست همه چیز تمام شود! آن گونه که شنیده می‌شود، برنامه‌های جدیدی تدارک دیده شده تا نشست فردای شورای شهر تهران به سرانجام نرسد و شهردار، انتخاب نشود. برنامه‌هایی مفصل که ممکن است فتح بابی جدید در عرصه انتخاب شهردار، حتی فراتر از تهران باشد. ابتکاری جدید برای بر هم زدن هر طرح و برنامه‌ای برای همیشه!

اخبار رسیده حکایت از آن دارد که دو حزب مهم اصلاح‌طلبِ «مشارکت» و «کارگزاران» از آنجایی که هیچ کاندیدایی برای رسیدن به جایگاه شهردار تهران ندارند، با یکدیگر به توافق رسیده‌اند که رأی سفید، آن هم ده عدد به گلدان بیندازند تا فرایند انتخاب شهردار تکرار شده و امکان انتخاب فرد دیگری فراهم شود.

یعنی تلاش برای رأی نیاوردن همزمان مسعود افشانی، معاون فعلی وزیر کشور و همچنین حسینی مکارم، سرپرست فعلی شهرداری تهران. تلاشی از نوع کارشکنی و البته همراه با نوعی نوآوری که هرچه باشد، عمل کردن به برنامه‌ی از قبل تعیین و ابلاغ شده نیست. برنامه‌ای که ظاهرا برخی اعضای شورا خود را مقید به اجرایش نمی‌دانند و ترجیح می‌دهند منویات شخصی خودشان را پیگیری کنند.

موضوعی که موجب شده برخی افراد نزدیک به شورا، چه اعضای سابق این نهاد و چه افراد سرشناس سیاسی و رسانه‌ای که از نزدیک دستی بر آتش شورا دارند و فعالیت هایش را رصد می‌کنند، نسبت به وقوع آن هشدار داده و با هرگونه تغییری در برنامه‌ی از قبل تعیین شده، به شدت مخالفت کنند. مخالفت‌هایی از جنس مخالفت با نفوذ تفکرات بیرون از شورا در پروسه انتخاب شهردار تهران که می‌بایست فردا پایان بیابد.

انتخابی که اگر فردا به هر دلیل صورت نگیرد، باید ریشه آن را در زد و بند‌های فراوان شورا و احیانا رأی‌های سفیدی دانست که برخی برایش برنامه ریزی کرده‌اند؛ آرایی که امیدواریم فردا با درج اسم افشانی یا حسینی مکارم به گلدان انداخته شود تا پایتخت بعد از مدت‌ها بلاتکلیفی شهردارش را بشناسد، نه اینکه به سیر تسلسلی گرفتار آید که هدف از آن هرچه باشد، انتخاب مدیر ارشد شهری تهران نیست!

دیدگاهتان را بنویسید