مشکلات داوطلبان کنکور از نگاه یک روانشناس

براساس تازه ترین آماری که درباره وضعیت کلی داطلبان کنکور۹۷ انجام شده است این داوطلبان در شرایط مناسب روحی قرار ندارند و بسیاری از آنها با تنش های عصبی حاصل از فشار خانواده، مدارس و همسالان خود برای قبولی در کنکور و پذیرش در دانشگاه های مطرح کشور روبرو هستند.

به گزارش «»، آمار منتشرشده دراین زمینه نشان می دهد که ۲٫۴ درصد از شرکت‌کنندگان در کنکور در صورت عدم قبولی دست به خودکشی می‌زنند یعنی از جمعیت داوطلبان کنکور امسال بیش از ۲۴هزار نفر در معرض خودکشی قرار دارند.

وضعیت روحی نامطلوب کنکوری ها زمانی بغرنج تر می شود که آمارها از حساسیت بسیارزیاد ۵۲ درصد خانواده‌ها نسبت به قبول شدن یا نشدن فرزندان‌شان در کنکور حکایت دارد ضمن اینکه دراین میان ۴۴ درصد خانواده‌ها هم در صورت عدم‌قبولی فرزندان‌شان دچار ناراحتی و فشار روحی می شوند.

البته به گفته برخی کارشناسان آمار منتشر شده دراین زمینه، تاحدودی بدبینانه است اما جدا از بدبینانه یا خوش بینانه بودن آمارنمی توان بر استرس زیاد و فشار روانی حاکم بر تعداد زیادی از داوطلبان کنکور پیش از این ماراتن علمی و پس از آن برای پذیرش در دانشگاه چشم پوشی کرد.

مشاهدات میدانی و نگاهی به کنکوری های هرکدام از ما به خوبی براین موضوع صحه می گذارد که بسیاری از داوطلبان کنکور در اثر فشارهای وارده در شرایط روحی خوبی قرار ندارند.

درهمین راستا دکتر افسانه نیکراد، روانشناس خانواده و جوانان درباره صحت آمار ۲٫۴ درصدی داوطلبانی که به خودکشی فکر می کنند به «تابناک» گفت: متاسفانه باتوجه به اینکه فشارهای خانواده برای پذیرش داوطلبان در کنکور و ورود به دانشگاه بالاست این امکان وجود دارد که کنکوری ها تمام آینده خود را منوط به قبولی در دانشگاه بدانند و برهمین اساس احتمال فکرکردن به خودکشی درصورت عدم قبولی وجود دارد.

نیکراد افزود: درصورت بالابودن استرس و فشارهای وارده به داوطلبان حتی این احتمال هم وجود دارد که فکر به خودکشی، اجرایی شود.

وی ادامه : بیشترین فشارهای روانی که به داوطلبان کنکور وارد می شود مربوط به جامعه،‌خانواده و همسالان است البته مهمترین فشار وارده در سال های اخیر به ویژه در سالجاری فشار وارده از سوی مدارس و آموزشگاه های علمی به دانش آموزان بوده است.

به گفته این روانشناس خانواده و جوانان، براساس مشاوره های تحصیلی که در ماه های اخیر با داوطلبان کنکوری داشته ام، به این نتیجه رسیده ام که فشارهای وارده از مدرسه و آموزشگاه های کنکور بر دوش داوطلبان سنگینی می کند.

نیکراد اظهار کرد: مدارس و آموزشگاه های علمی در سال های اخیر در میدان رقابت شدیدی با یکدیگر قرارگرفته اند و هر کدام از آنها تلاش می کنند که موقعیت خود را در جایگاه بیشترین پذیرش شدگان دانشگاه تثبیت کنند.

او تصریح کرد: رقابت شدید میان مدارس و آموزشگاه های علمی فشار زیادی را به داوطلبان کنکور وارد می کند و همین فشار به استرس، افسردگی و رفتارهای پرخاشگرانه و خشونت آمیز می انجامد.

این روانشناس خانواده و جوانان درباره وضعیت کنونی داوطلبان کنکور گفت: براثرفشارهای وارده داوطلبان کنکور از دوماه پیش از برگزاری کنکور، استرس داوطلبان به بیشترین میزان خود می رسد.

نیکراد اضافه کرد: داوطلبان براثر رقابت های شدید ایجاد شده توسط مدارس وآموزشگاه های علمی و به ویژه مدارس غیرانتفاعی و همچنین سخت گیری های آنها،‌ درماه های نزدیک به کنکور حجم زیادی از استرس را تحمل می کنند.

وی افزود: مدارس غیرانتفاعی به دلیل دریافت شهریه های هنگفت از دانش آموزان مجبور به پاسخگویی به خانواده های دانش آموزان هستند و برهمین اساس به داوطلبان فشارزیادی را برای قبولی در دانشگاه وارد می کنند و دراین بین خانواده ها هم به دلیل هزینه های بالایی که برای فرزندان کنکوری خود خرج می کنند به آنها فشار وارد می کنند.

این روانشناس خانواده با اشاره به اینکه فشارهای زیادی از طرف خانواده و مدارس به داوطلبان وارد می شود، گفت: داوطلبان براثر این فشارها و استرس های وارده، امکان فکر به اقدامات نادرست را درصورت عدم قبولی در کنکور دارند ضمن اینکه حساسیت داوطلبان سال های اخیرنسبت به داوطلبان دهه گذشته راافزایش یافته است و باید به این موضوع هم توجه شود.

نیکراد به خانواده های داوطلبان پیشنهاد می دهد: خانواده ها باید برنامه ریزی درسی درستی درسال های ابتدایی دبیرستان برای فرزندانشان داشته باشند و سعی کنند تا فرزندانشان به آرامی و بدون استرس سال های پایانی تحصیل را سپری کنند.

او  تأکید کرد: خانواده ها نباید فشار زیادی به دانش آموزان برای پذیرش در دانشگاه در مقطع پیش دانشگاهی داشته باشند.

این روانشناس خانواده و جوانان ادامه داد: فشار خانواده به دانش آموزان برای ورود به دانشگاه در همان سال نخست می تواند اثرات روحی و روانی نامطلوبی را برای فرزندانشان به همراه داشته باشد برهمین اساس برای قبولی دانش آموزان درهمان سال اول نباید فشاری وارد شود.

نیکراد معتقد است: خانواده ها باید به گونه ای برخورد کنند که دانش آموز اینگونه تصور نکند که تمام آینده و زندگی اش در ورود به دانشگاه خلاصه می شود زیرا برخی داوطلبان توانایی ورود به دانشگاه را ندارند.

او گفت: برخی از داوطلبان اگرچه درکنکور و آزمون های تئوری موفق نیستند اما استعداد خوبی برای انجام کارهای عملی و فنی دارند برهمین اساس خانواده ها باید به استعدادها و علایق فرزندان خود توجه کنند و سپس برای ورود فرزندنشان به دانشگاه، اصرار کنند.

باتوجه به گفته این روانشناس خانواده و جوانان مشخص می شود اگرچه نمی توان به آمار ذکرشده دربالا درباره داوطلبانی که به خودکشی فکر می کنند صحه گذاشت اما این موضوع را می توان پذیرفت که کنکوری ها فشار و استرس زیادی را از سوی جامعه، خانواده و همسالان دریافت می کنند و همین موضوع می تواند منجربه افسردگی و رفتارهای خشونت امیز کنکوری ها شود پس خانواده ها باید با برنامه ریزی درست فرزندان خود را بدون فشار روحی و واردکردن استرس به سوی پذیرش در دانشگاه سوق دهند.

دیدگاهتان را بنویسید