پای سارکوزی هم به ماجرای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ باز شد

به گزارش خبرنگار دنیای ورزش گروه ورزشی ،نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه، یکی دیگر از مقامات بلند پایه ای است که در رابطه با « موفقیت قطر در کسب میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲»، مورد بازجویی قرار گرفته اند.

بازرسان فرانسوی در حال بررسی این مسئله هستند که آیا  سارکوزی در رایزنی‌ها برای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ و قراردادهای مرتبط با آن، پولی دریافت کرده است یا نه؟
یکی از موارد مورد بررسی، واگذاری باشگاه پاری سن ژرمن به «شرکت سرمایه گذاری قطر» در سال ۲۰۱۱، است. همچنین خرید ۵ درصد از سهام شرکت «وئولیا »،از سوی شرکت قطری «دیار» به ریاست غنیم بن سعد السعد،مورد بررسی دقیق قرار گرفته است.

گفته می‌شود در روند اعطای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر، ۱۸۲ میلیون یورو هزینه شده و بازرسان می خواهند از سرنوشت این مبلغ هنگفت مطلع شوند، برخی گزارش ها حاکی از آن است که این مبلغ به اعضای کمیته‌ اجرایی فیفا رشوه داده شده است.

دولت وقت  فرانسه، به ریاست سارکوزی، متهم است که در آن زمان میشل پلاتینی را تحت فشار قرار داده  تا قطر را به عنوان میزبان ارجح جام جهانی ۲۰۲۲ انتخاب کند.
گفته شده است، ابتدا انتخاب میشل پلاتینی آمریکا بوده اما بعد از حضور در ضیافت شامی به میزبانی سارکوزی در کاخ الیزه،چند روز قبل از رای گیری برای انتخاب میزبان جام جهانی ۲۰۲۲، به قطر متمایل شده است.
در این مهمانی تمیم بن حمد آل ثانی، ولیعهد وقت قطر و امیر فعلی این کشور و دیگر مقامات مربوط به جام جهانی ۲۰۲۲ حضور داشتند.

البته پلاتینی بارها تاکید کرده که در انتخاب قطر تحت تاثیر هیچ کس نبوده است.
پیش از این نیز تحقیقاتی که در این زمینه توسط مایکل گارسیا انجام شد و فیفا گزارشی از آن را در رسانه‌های آلمان منتشر کرد ،قطر را از هرگونه تخلفی تبرئه کرده بود.

بازجویی از رئیس جمهور سابق فرانسه در پرونده میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲

دیدگاهتان را بنویسید