نوآوری در درمان MS با سلول های بنیادی

مرکز علوم سلامت در کانادا ،برای اولین بار کارآزمایی بالینی با تعداد بالایی از بیماران، برای درمان MS با سلول های بنیادی را به راه انداخته است.

نوآوری در درمان MS با سلول های بنیادی

در ژانویه ی ۲۰۱۵ مرکز علوم سلامت در وینی پگ کانادا اعلام کرد، کارآزمایی بالینی با شرکت ۴۰ بیمار از وینی پگ و اتاوا را اجرا خواهد کرد.

در این کارآزمایی، محققان سلول های بنیادی را از مغز استخوان خود بیمار تهیه کرده ، در آزمایشگاه کشت می دهند و سپس به بیمار تزریق می کنند. بیماران به طور تصادفی در دو دسته قرار می گیرند که دسته ی اول بلافاصله بعد از تهیه ی سلول های بنیادی، آنها را دریافت می کنند و دسته ی دیگر بعد از ۶ هفته تحت درمان قرار می گیرند.

در ژوئن ۲۰۱۵ ، کمتر از ۵ ماه پس از این اعلان، مرکز علوم سلامت گزارش داد، این کارآزمایی با شرکت ۴۰ بیمار از کانادا و ۱۶۰ بیمار از سراسر جهان آغاز شده است.

سلول های به کار رفته در این طرح، سلول های بنیادی مزانشیمال هستند که توانایی تولید غضروف ، استخوان ، عضله و سلول های عصبی را دارند. دکتر جیمز ماریوت محقق اصلی این پروژه می گوید: سلول های بنیادی مزانشیمال با تاثیر بر سیستم ایمنی قادر به کاهش عوارض MS هستند.

او همچنین اظهار می دارد نتایج مطالعات بر روی مدل های حیوانی نشان داده این سلول ها نقش مهمی در ترمیم ضایعات عصبی دارند و می توانند علائم MS را تخفیف دهند.

هدف این مطالعه بررسی ایمنی و تاثیرات درمان با سلول های بنیادی در بیماران MS است و پژوهشگران وضعیت بیماران و تغییرات موجود در MRI آنها را در طول مطالعه، ارزیابی و ثبت می کنند. این روش برخلاف درمان های قدیمی تری که از سلول های بنیادی بهره می گیرند، نیاز به پرتو درمانی یا شیمی درمانی قبل از دریافت سلول ندارد.

انجمن MS کانادا و بنیاد تحقیقات MS به طور مشترک بودجه ی ۴٫۲ میلیون دلاری این کارآزمایی بالینی را تامین کرده اند.

شایان ذکر است کشور کانادا بالاترین نرخ ابتلا به MS را در جهان دارد. به همین جهت محققان کانادایی به دنبال ایجاد یک روش سلول درمانی جدید و مؤثر برای درمان تمامی بیماران با هر شکلی از MS هستند. هنوز یافته هایی از این کارآزمایی منتشر نشده است ولی پژوهشگران این طرح امید دارند نتایج آن برای بیماران مبتلا به MS دلگرم کننده باشد.

MS چیست؟

MS یا مالتیپل اسکلروزیس یکی از شایعترین بیماری های درگیرکننده ی سیستم عصبی مرکزی یعنی مغز و نخاع است. این بیماری اغلب در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی ظهور می یابد و تا آخر عمر فرد را درگیر خواهد کرد. خانم ها بیشتر از آقایان به بیماری MS مبتلا می شوند و استعداد ژنتیکی در بروز آن تاثیر دارد. در کشورهای دورتر به خط استوا نرخ ابتلا به بیماری بیشتر است.

در بیماری MS ، ماده ی محافظت کننده ی دور رشته های عصبی توسط سیستم ایمنی خود فرد تخریب می شود. عملکرد این ماده که میلین نام دارد، بسیار شبیه به پوشش سیم های برق است وباعث تسریع انتقال پیام های عصبی از مغز به نخاع و بلعکس می شود. بدون میلین، انتقال پیام کند شده و مغز قادر نیست دستورات را به درستی به نقاط مختلف بدن ارسال کند.

حس و حرکت بدن مختل می شود و علائمی نظیر خستگی، ضعف عضلانی، بی حسی و گزگز اندام ها، ناتوانی در راه رفتن ، بی اختیاری ادرار و مدفوع و … پدید می آید. بیماری MS انواع مختلفی دارد و در هر فرد، علائم گوناگونی را بروز می دهد. در بعضی بیماران به صورت دوره هایی از حمله و فروکش شدن رخ می دهد و در سایرین به مرور زمان پیشرفت می کند.

این بیماری درمان قطعی ندارد و درمان های جدید ارائه شده صرفا از بروز حملات جلوگیری کرده یا پیشرفت بیماری را کند می کند.

دیدگاهتان را بنویسید