راست دست ها و چپ دست ها

راست دست ها و چپ دست ها

در خصوص شناخت علت بروز این ویژگی دو تئوری بیشتر مورد تایید قرار گرفته است . یک تئوری مربوط به نیمکره های مختلف مغز است. پزشکان معتقدند که نیمکره چپ مغز عملکرد طرف راست بدن را کنترل نموده و برعکس.

واقعیت های علمی درباره چپ دست ها

در خصوص شناخت علت بروز این ویژگی دو تئوری بیشتر مورد تایید قرار گرفته است . یک تئوری مربوط به نیمکره های مختلف مغز است. پزشکان معتقدند که نیمکره چپ مغز عملکرد طرف راست بدن را کنترل نموده و برعکس. در افراد راست دست ، نیمکره چپ به نیمکره راست برتری و تسلط بیشتری دارد و افراد چپ دست کسانی هستند که به طبع طرف راست نیمکره مغزی آنها فعال تراست. تئوری دوم عدم تقارن طبیعی بدن را توجیه می کند. مثلا طرف راست صورت کمی متفاوت تر از طرف چپ صورت است. پاهای راست و چپ از نظر قدرت و سایز کمی متفاوت هستند . البته نظریه هایی مانند نظریه ترشح زیاد هورمون ‌های جنسی قبل از تولد و یا تاثیر ژنتیک نیز در این باره وجود دارد.

 تقریبا ۱۰ درصد مردم چپ دست هستند. از آنجا که این مساله ذاتی است،ابدا صحیح نیست که یک کودک چپ دست را وادار کنید با دست راست کار کند. این کار ذهن را که طرح دیگری برای آدم چپ دست دارد، در هم می ریزد. ترجیح طرف چپ یا راست، درمورد پا و چشم هم مصداق دارد . روان ‌شناسان دریافته ‌اند که غالب‌ بودن یک دست با تفاوت ‌هایی در طرز تکلم و تجسم و نگریستن به یک تصویر همراه است.

 تشخیص چپ دستی از کودکی :

براساس تحقیقات انجام شده در مغز جنین انسان از همان ماه‌های آغازین زندگی در شکم مادر، یکی از نیمکره‌ها فعالیت بیشتری دارد و جنین نیز نیمه مقابل این نیمکره را بیشتر حرکت می‌دهد و به نظر این همان نیمکره غالب است که باعث بروز چپ‌دستی یا راست‌دستی در نوزاد و کودک می‌شود.همه نوزادان در ماه‌های اولیه تولد برای گرفتن اشیا از هر دو دست استفاده می‌کنند. به مرور زمان و با گذر از ۶ ماهگی مدتی از یک دست و گاهی از دست دیگر استفاده می‌کنند. این تغییر‌ها گاهی تا۳- ۲ سالگی ادامه دارد. ولی در ۳ تا ۶ سالگی تاکید بیشتری بر یکی از دست‌ها ایجاد می‌شود و بچه‌ها نهایتا آن را به عنوان دست غالب می‌پذیرند. برای شناخت این ویژگی می توانید یکی از تست‌های زیر را انجام دهید:

یکی از اسباب‌بازی‌هایش را با فاصله یکسان از دست‌هایش قرار دهید ودقت کنید با کدام دست آن را برمی دارد.

توپی را در چند قدمی او بگذارید. از او بخواهید آن را به آن ضربه بزند و ببینید از کدام پا استفاده می‌کند.

توجه کنید وقتی با تلفن حرف می‌زند گوشی را به کدام گوشش می‌چسباند؟

لیوانی را به او بدهید و از او بخواهید داخل آن را با یک چشم ببیند. دقت کنید که از کدام چشم استفاده می‌کند.

کودک را از پله بالا ببرید. ببینید کدام پا را اول بلند می‌کند.

 چند ویژگی منحصر به چپ دست ها که تحقیقات نشان داده است 

–    شناخت بهتر و سریعتر تغییرات صدا ایجاد شده
–    سرعت تفکر در افراد چپ دست هنگام انجام کارهایی مانند بازی ها رایانه ای و حرکات ورزشی ، سریع تر از افراد راست دست است.
–    دارای تفکر واگرای بهتری هستند یعنی توانایی ارائه ی راه حل های بهتر و بیشتری را برای حل مسئله دارند.
–    افراد چپ دست نسبت به مشکلات و آسیب‌ هایی نظیر‌ ابتلا‌ به آلرژی ‌ها،‌‌ بیماری های خودایمنی، افسردگی، سوء مصرف مواد، الکل، سیگار، صرع، اسکیزوفرنی و اختلالات خواب مستعدترند و بیشتر از افراد راست دست‌ درگیر حوادث جدی نظیر سوانح رانندگی می ‌شوند.
–    انتقال اطلاعات میان دو نیم کره راست و چپ مغز افراد چپ دست سریع تر صورت می گیرد که موجب می شود ، چپ دست ها هنگام انجام کار هایی که با اعضای هر دو طرف بدن سروکار دارد ، کارآیی بالاتری از خود نشان دهند.
–    تحقیق روی کودکان نشان داده تمایل بیشتری به آفرینش و خلق اشیا دارند .
–    چپ دست ها مهارت بیشتری در یادگیری ریاضیات دارند.
–    فشار خون و دمای بدن پایین‌تری دارند.

 چهره های نام دار چپ دست 

افلاطون و ارسطو دو چهره نامدار چپ‌دست هستند . همچنین چارلی چاپلین، آلبرت اینشتین، اسحاق نیوتن، بتهوون، باخ، لئوناردو داوینچی، میکل‌آنژ، پیکاسو، شکسپیر، نیچه، بیل گیتس، جرج مایکل و مهاتما گاندینیز از چپ‌دست‌های نامی می‌باشند.
جالب است بدانیم ۴ رئیس جمهور از بین ۷ رئیس جمهور اخیر آمریکا چپ دست هستند: اوباما، بیل کلینتون، جرج بوش، و جرالد فورد.
لئوناردو داوینچی ، نقاش و مخترع چپ دست ، تمام یادداشت های شخصی خود را از سمت راست به چپ ( برعکس نوشته های لاتین) می نوشت. با این کار خواننده ها مجبور بودند برای خواندن دست خط او از یک آینه استفاده کنند!

 روز جهانی چپ دست ها 

روز ۱۳ اوت برابر با ۲۲ مرداد به نام روز جهانی چپ‌دست‌ها و به انگلیسی International Lefthanders Dayنام گذاری شده‌است. نام این روز در سال ۱۹۷۶ برابر با ۱۳۵۵ خورشیدی پیشنهاد شد و به تصویب رسید.
دلیل نامگذاری این روز، انتقاد از این است که تمامی ابزارها و امکانات برای راست دست ها طراحی شده اند( مانند صندلی های یک دسته، صندلی راننده در خودروها، قانون های راهنمایی رانندگی، میزهای پر کردن فرم در بانک ها و اداره ها و…) و چپ دست ها را مجبور به کاربرد از دست راست می کنند.
همچنین یکی از هدف های این روز پیکار با باورهای خرافاتی درباره چپ دست هاست.

منبع وبسایت کتاب اول

دیدگاهتان را بنویسید