از «بدون خاتمی هرگز» تا دعوت از او در نقش «برادر بزرگتر» / اختلاف در «جبهه اصلاحات»

آرمان امروز نوشت: حواشی و خبرهای مربوط به انتخابات اسفند ماه مجلس شورای اسلامی یکی پس از دیگری در رسانه‌های همسو و غیرهمسو منتشر می‌شود و در تازه‌ترین این خبرها یکی از اعضای جبهه اصلاحات که البته عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران هم محسوب می‌شود، گفت‌وگویی انجام داده است که به رویه جدید جبهه اصلاحات اشاره می‌کند. برداشت‌ها از این اظهار نظر می‌تواند حواشی بسیاری برای اردوگاه اصلاح‌طلبان به همراه داشته باشد.

 • عطریان‌فر معتقد است که پس از این «سیدمحمد خاتمی» تنها قرار است به‌عنوان برادر بزرگتر در کنار جبهه اصلاحات باشد و از جزئیات برنامه‌ریزی‌ها هم خبری نخواهد داشت.
 • این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با اشاره به برنامه اصلاح‌طلبان برای ورود به انتخابات گفت: «قرار بر این است که نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان جلساتی را برگزار کرده و در موضوع انتخابات بیندیشند و دغدغه‌هایی که اصلاح‌طلبان دارند را پیگیری کنند.»

منطق این است که خاتمی در جزئیات وارد نشود

 • «محمد عطریانفر»، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران با اشاره انتخاب به اسامی ۱۵ عضو حقیقی دوره جدید جبهه اصلاحات، گفت: «۱۵ نفری که برای دوره جدید در جبهه اصلاحات ایران انتخاب شده‌اند، از نظر بنده یک شورای منطقی و مناسب برای پیش برد اهداف جبهه اصلاحات را تشکیل می‌دهند.»
 • وی در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو با محوریت جبهه اصلاحات ورود پیدا خواهند کرد، گفت: «قرار بر این است که این ۱۵ نفر جلساتی را برگزار کرده و در موضوع انتخابات بیندیشند و دغدغه هایی که اصلاح طلبان دارند را پیگیری کنند .سعی شده است که آقایان خودشان تصمیم بگیرند و خیلی کارها را به آقای خاتمی نسبت ندهند و منطق این است که ایشان نباید در جزئیات وارد بشود، ایشان باید از یک ساحت بالاتری اگر توصیه ای دارد آن را به مجموعه و اعضا منتقل کند.»
 • عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران در پاسخ به این سوال که نسبت جبهه اصلاحات با شخصیت‌هایی مثل محمد خاتمی و «سید حسن خمینی» چگونه است اضافه می‌کند: «این افراد شخصیت های محترمی هستند وصرفاً به عنوان مشورت اگر به اعضا کمک کنند، اما در سازوکارها دخالت نمی‌کنند، در رابطه با آقای خاتمی هم بگویم؛ ایشان صرفاً به عنوان یک برادر بزرگتر که حرمتش واجب است و گاهی اوقات مشورت هم می‌دهد، فعالیت می‌کند، البته خودشان هم علاقه ای ندارند در جزئیات دخالت کنند.»

بدون حضور «سیدمحمد خاتمی» هرگز

 • «اسماعیل گرامی‌مقدم»، سخنگوی «حزب اعتماد ملی» و تحلیلگر مسائل سیاسی ایران در واکنش به این اظهارات محمد عطریانفر در مورد نوع حضور خاتمی در جبهه اصلاحات به خبرنگار «آرمان امروز» می‌گوید: «در مورد وزنه‌ی حضور سید محمد خاتمی در جبهه اصلاحات موردی نیست که بتوانیم درباه‌اش دوباره گویی کنیم. او به‌عنوان پرچمدار اصلاح‌طلبی در ایران خوانده می‌شود و بر کسی پوشیده نیست که حضور او و رهنمودهایی که برای آیندگان دارد تا چه اندازه می‌تواند چراغ راه ایران باشد. جدایی خاتمی از جریان اصلاحات امری نشدنی است. در ادوار گذشته و باتوجه به حضور نخبگان در جریان اصلاحات باید بدانیم که همه به‌پشتوانه خاتمی بود. به‌همین دلیل باید با یقین بگوییم که جریان اصلاح‌طلبی بدون همراهی او نشدنی است. در یادداشت‌ها و سخنرانی‌هایی که از رییس دولت اصلاحات منتشر می‌شود، نوع حضور و برنامه‌ریزی‌های خاتمی که در راستای مطالباتی که شهروندان دارند را به‌خوبی مشاهده می‌کنیم بنا بر این مستندات نمی‌توانیم بگوییم که خاتمی دیگر در جبهه اصلاحات حضور نخواهد داشت و یا اینکه حضورش کم رنگ‌تر خواهد شد. به‌نظرم این اظهارات عطریانفر تنها در موضوعات اجرایی جبهه اصلاحات است ولی در ساختار حتما نیاز به مشورت و رهنمودهای آقای خاتمی نیاز خواهیم داشت. در خصوص سید حسن خمینی هم باید به این موضوع اشاره کنیم که در آخرین ملاقاتی که چند روز قبل همراه با اعضای حزب اعتماد ملی با او داشتیم خبری از کناره‌گیری نبود.»
 • این تحلیلگر مسایل سیاسی در همین مورد و با اشاره به برنامه‌های انتخاباتی و اینکه چه پیش‌بینی در مورد رویداد اسفند ماه دارد، اضافه می‌کند: «پیش‌بینی در مورد انتخابات کار دشواری است زیرا کنش‌ها و واکنش‌ها در آینده می‌تواند موضوعات را تحت تاثیر قرار دهد. باتوجه به فرمایش رهبری ما هم امیدواریم که انتخابات پرشوری داشته باشیم ولی این موضوع تنها به جبهه‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا باز نمی‌گردد در این مورد باید در انتظار تصمیمات نهادهای نظارتی باشیم. اگر بتوانیم شاهد دو قطبی در انتخابات باشیم که در ادامه چهره‌های شاخص از هر دو اردوگاه حضور داشته باشند می‌توانیم شاهد افزایش مشارکت باشیم ولی توجه داشته باشید که این بدان معنا نیست که مشارکت در انتخابات قبل از ۹۸ باز خواهیم گشت. اگر شرایط برای حضور اکثریت چهره‌ها آماده باشد می‌توانیم پیش‌بینی حضور بالای ۶۰ درصد را مشاهده کنیم در غیر این صورت انتخاباتی همانند ۹۸ را مشاهده خواهیم کرد. باید از احزاب و شخصیت‌هایی که به هر نوعی منتقد هستند ولی خودشان را در چارچوب نظام جمهوری اسلامی می‌دانند برای حضور در انتخابات دعوت کنند. این دعوت بدان معنا نیست که به صورت رسمی باشد. همین که از حضورشان در انتخابات استقبال شود خود به معنای دعوت است. در اینجا می‌توان پیشنهادی را عنوان کرد که دستگاه‌های نظارتی می‌توانند برای حضور احزاب و جبهه‌های سیاسی تعیین ظرفیت کنند تا در ادامه هم بتوان نیروهای مردمی را منسجم کرد و هم با برنامه‌تر وارد رویداد اسفند ماه بشویم.»
 • گفتنی است کمال الدین پیرموذن عضو جبهه اصلاحات و نماینده اصلاح طلب دوره نهم مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی فارس اسامی ۱۵ عضو حقیقی جبهه اصلاحات ایران را که اخیرا انتخاب شدند به شرح ذیل اعلام کرده بود:
 • ۱-‌بهزاد نبوی ۲-‌فخرالسادات محتشمی پور ۳-محسن امین زاده ۴-‌محمدرضا جلایی پور ۵-‌عماد بهاور ۶-بدرالسادات مفیدی ۷-‌سیدحسن رسولی ۸-معروف صمدی ۹- اسماعیل گرامی مقدم ۱۰- فاطمه سعیدی ۱۱- محسن هاشمی ۱۲- غلامرضا ظریفیان ۱۳- محمد مقدم ۱۴-آذر منصوری ۱۵- محسن آرمین
 • پیرموذن در پاسخ به این سوال که چه کسانی گزینه ریاست جبهه اصلاحات ایران هستند، گفت: به نظر بنده اگر آقای نبوی بپذیرد، گزینه اول است، به غیر از نبوی آقایان آرمین، هاشمی، رسولی و حتی خانم منصوری شانس ریاست دارند.
 • «جبهه اصلاحات ایران» از ماهِ پایانی سال ۱۳۹۹ و پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ با حضور ۳۱ حزب به صورت رسمی اعلام موجودیت کرده بود، در حالی وارد سومین سال فعالیت خود شده است که در اسفند سال گذشته، بهزاد نبوی که در دو سال اول، ریاست این جبهه را بر عهده داشت، برای دومین بار از مقام ریاست جبهه اصلاحات استعفا کرد و حالا حدود دو ماهی است که این جبهه بدون رئیس به کار خود ادامه می‌دهد؛ این در حالی است که دوره حضور اعضای هیئت‌رئیسه هم پس از آغاز سال جدید به پایان رسیده و حالا جبهه اصلاحات در انتظار آغاز دوره‌ای جدید است.

در صورت تمایل می توانید نظر خود را بفرمایید

از همین دسته‌بندی

ژرفنما

ژرفنما پایگاهی برای دریافت بروزترین اخبار و مقالات آموزشی از اقتصاد و سیاست گرفته تا فناوری و هوش مصنوعی است. همراهی شما، انگیزه‌ی ما برای ادامه دادن است.

@۲۰۲۳ – همه حقوق محفوظ است. کپی برداری از مطالب سایت تنها با ذکر منبع و لینک به مطلب مجاز است.