به گفته پزشکان اینگونه است که سلامت جنسی می تواند بر حافظه تأثیر بگذارد

خوردن غذاهای سالم، ورزش،و فعال نگه داشتن ذهن اغلب به عنوان کلیدهای پیری سالم مطرح می شود. اما، یک زندگی جنسی رضایت بخش ممکن است به همان اندازه مهم باشد.

مطالعه جدیدی که در The Gerontologist منتشر شده است، ارتباط بین عملکرد نعوظ، رضایت جنسی و شناخت را در بیش از 800 مرد با افزایش سن دنبال کرده است. آنها دریافتند که کاهش رضایت جنسی و عملکرد نعوظ با از دست دادن حافظه در مراحل بعدی زندگی مرتبط است.

محققان از داده های مردانی استفاده کردند که در مطالعه پیری دوقلو عصر ویتنام شرکت کردند، که یک مطالعه طولی از خطرات و عوامل محافظتی برای پیری شناختی و مغزی است. تست های حافظه و سرعت پردازش تغییرات شناختی مردان را در یک دوره 12 ساله (از سن 56 تا 68 سالگی) بررسی کردند. شاخص بین المللی عملکرد نعوظ، یک ارزیابی خود گزارش شده، برای اندازه گیری عملکرد نعوظ و رضایت جنسی استفاده شد.

این مطالعه چگونگی تغییر حافظه و عملکرد جنسی را با هم در طول زمان بررسی کرد. تایلر بل، دکترا، محقق فوق دکترا در دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو و یکی از نویسندگان این مطالعه، می گوید که تحقیقات بیشتری برای کشف دلایل زمینه ای برای این ارتباط مورد نیاز است – اینکه آیا این ارتباط می تواند به ارتباط کوچک مرتبط باشد. زوال رگ های خونی، کیفیت زندگی، یا ادراک از خود.

بل می‌گوید: «آنچه ما را برانگیخت این واقعیت بود که این ارتباط حتی در هنگام محاسبه شرایط قلبی عروقی اصلی، فشار خون بالا و سایر عوامل خطر شناخته شده برای زوال شناختی ادامه داشت.

پاوروش بابار، دکتر، متخصص اورولوژی در گروه اورولوژی در سینسیناتی، اوهایو، می‌گوید: یافته‌ها مهم هستند زیرا مردان اغلب عملکرد نعوظ را با سلامت کلی خود یکی می‌دانند. او می‌گوید: «گاهی اوقات مردان در صورت داشتن درد قفسه سینه یا اگر خانواده‌شان متوجه فراموشی‌تر بودن آن‌ها شده باشند، به پزشک مراجعه نمی‌کنند، اما گاهی اوقات کاهش قدرت جنسی ممکن است باعث شود بیماران به پزشک مراجعه کنند.» می گوید.

در اینجا چیزی است که باید در مورد ارتباط بین سلامت جنسی و سلامت جسمانی خود با افزایش سن بدانید و اینکه چه زمانی باید در مورد مشکلات جنسی با پزشک خود صحبت کنید.

رابطه بین سلامت جنسی و سلامت کلی

به گفته بنیاد مراقبت اورولوژی، عوامل زیادی باعث اختلال نعوظ می شوند، از جمله سن، فشار خون بالا، چاقی و به طور کلی غیر فعال بودن. ED همچنین می تواند بر سلامت روحی و جسمی، روابط و عزت نفس شما تأثیر بگذارد.

به گفته بنیاد مراقبت اورولوژی، عملکرد نعوظ اغلب یک علامت هشداردهنده بیماری قلبی عروقی است و مردان مبتلا به این بیماری در معرض خطر بیشتری برای حمله قلبی، سکته مغزی یا مشکلات گردش خون در پاهای خود هستند.

دکتر بابار می‌گوید: «تئوری پشت سر چرایی ارتباط همه این چیزها این است که جریان خون – شریان‌هایی که آلت تناسلی، مغز، قلب را تامین می‌کنند – یک کالیبر بسیار کوچک از عروق است. “اختلال نعوظ چیست، اختلال در جریان خون به آلت تناسلی است.”

پلاک همچنین می تواند در مغز ایجاد شود و جریان خون را کاهش دهد، که می تواند اختلالات شناختی و زوال عقل را افزایش دهد.

رضایت جنسی و خطر ابتلا به زوال عقل

بل توضیح می دهد که کیفیت زندگی و رضایت از زندگی شما پیش بینی کننده قوی عملکرد شناختی هستند. “رضایت جنسی جنبه ای از رضایت از زندگی است.” یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که وقتی افراد رضایت از زندگی خود را فقط یک امتیاز بالاتر می‌دادند، پنج سال بعد با 28 درصد کاهش خطر زوال عقل مرتبط بود.

جنبه های سبک زندگی شما مانند مصرف الکل، چاقی، سیگار کشیدن، افسردگی، انزوای اجتماعی و عدم فعالیت بدنی بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد و از عوامل خطر زوال عقل محسوب می شود. برخی از این موارد ممکن است بر عملکرد نعوظ و رضایت جنسی شما نیز تأثیر بگذارد.

بل می‌گوید: «همه ما اکنون می‌توانیم روی اصلاح این عوامل کار کنیم و از رضایت از زندگی خود به عنوان معیاری برای تعیین موقعیتی که با عوامل خطر زوال عقل داریم استفاده کنیم.

دکتر بابار می‌گوید وقتی مشکلات جنسی دارید، باعث ناراحتی روانی و خجالت می‌شود. استرس مزمن با افزایش خطر زوال عقل مرتبط است.

چگونه می توان سلامت و رضایت جنسی را بهبود بخشید

ریکی اسلیدی، M.S.، کاندیدای دکترا در دانشگاه ایالتی پن و یکی از نویسندگان این مطالعه جدید، می‌گوید برداشتن گام‌هایی برای بهبود رضایت جنسی می‌تواند خطر از دست دادن حافظه را در مسیر کاهش دهد.

او می افزاید: “تغییر در سلامت جنسی به عنوان یک علامت هشدار دهنده عمل می کند، شبیه به چراغ قرمز روی داشبورد، که از ما می خواهد مکث کنیم و سلامت جسمی و روانی خود را ارزیابی کنیم.” “اگر با مشکلات حافظه در حال ظهور همراه باشد، که ارتباط فوری با یک پزشک را تضمین می کند، به ویژه نگران کننده می شود.”

تشخیص زودهنگام مشکلات نعوظ و مسائل شناختی می تواند به شما کمک کند از عوارض جدی در آینده جلوگیری کنید. بنابراین صحبت با پزشک بسیار مهم است.

دکتر بابار می‌گوید، اغلب اوقات، مردان در مورد اختلال نعوظ و مشکلات جنسی احساس ننگ می‌کنند. اما، او اضافه می کند که حدود 40 درصد از مردان بالای 40 سال نوعی اختلال نعوظ را تجربه می کنند.

او توضیح می دهد: «این یک چیز بسیار رایج است، و بسیاری از اوقات، بخشی از پیر شدن است. من همیشه به بیماران می گویم: ممکن است شما اختلال نعوظ را انتخاب نکنید، اما مطمئناً می توانید انتخاب کنید که برای آن درمان شوید.

دکتر بابار می گوید که درمان شامل گرفتن یک تاریخچه سلامت کامل، بررسی عوامل استرس زا در زندگی شما و بررسی سطح تستوسترون است. بسته به وضعیت شما، پزشکان ممکن است داروهایی مانند ویاگرا یا سیالیس را تجویز کنند که جریان خون را در آلت تناسلی شما تحریک می کند. دستگاه‌های نعوظ با خلاء یا کاشت آلت تناسلی نیز ممکن است توصیه شود.

دکتر بابار می‌گوید: رضایت جنسی باید در توصیه‌هایی که معمولاً برای سالم ماندن به مردان داده می‌شود گنجانده شود، از جمله خوب غذا خوردن، خواب کافی و ورزش. او می افزاید: “شما همچنین باید نعوظ خوب و رضایت خوب از زندگی جنسی خود را هدف قرار دهید.”

در صورت تمایل می توانید نظر خود را بفرمایید

از همین دسته‌بندی

ژرفنما

ژرفنما پایگاهی برای دریافت بروزترین اخبار و مقالات آموزشی از اقتصاد و سیاست گرفته تا فناوری و هوش مصنوعی است. همراهی شما، انگیزه‌ی ما برای ادامه دادن است.

@۲۰۲۳ – همه حقوق محفوظ است. کپی برداری از مطالب سایت تنها با ذکر منبع و لینک به مطلب مجاز است.