استارت‌آپ هوش مصنوعی Cohere که اکنون بیش از 2.1 میلیارد دلار ارزش دارد، 270 میلیون دلار جمع‌آوری می‌کند

به نشانه این که پول نقد زیادی برای خرید استارت آپ های مولد هوش مصنوعی وجود دارد، Cohere که در حال توسعه یک اکوسیستم مدل هوش مصنوعی برای این شرکت است، امروز اعلام کرد که 270 میلیون دلار به عنوان بخشی از دور سری C خود جمع آوری کرده است.

رویترز در اوایل سال گزارش داد که کوهر در حال مذاکره برای جمع آوری “صدها میلیون” دلار با ارزش کمی بیش از 6 میلیارد دلار است. اگر اعتباری برای آن گزارش وجود داشته باشد، به نظر می رسد که Cohere به طور قابل توجهی علامت ارزش گذاری را از دست داده است. یک منبع آگاه به TechCrunch می گوید که ارزش این بخش بین 2.1 تا 2.2 میلیارد دلار برای شرکت است.

مارتین کن از طریق ایمیل به TechCrunch گفت: «سرمایه جدید به توسعه مداوم پلتفرم هوش مصنوعی Cohere که بر مشتریان سازمانی متمرکز است، کمک می‌کند و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد از ارائه‌دهنده ابری مورد علاقه خود برای افزایش حریم خصوصی داده‌ها و ساده‌تر کردن پیاده‌سازی استفاده کنند. “آخرین دور به ما امکان می دهد در محاسبات سرمایه گذاری کنیم، تیم خود را رشد دهیم، با تعداد بیشتری از شرکت های پیشرو جهان تعامل داشته باشیم و هوش مصنوعی پیشرو در جهان خود را بیشتر پیش ببریم و در نهایت شرکت ها را قادر می سازد تا محصولات باورنکردنی بسازند و در عین حال داده های خود را خصوصی و ایمن نگه دارند.”

در کنار گومز، ایوان ژانگ و نیک فراست، یکی از اولین کارمندان آزمایشگاه هوش مصنوعی گوگل در تورنتو، Cohere را در سال 2019 تاسیس کردند. ، معماری پشت مدل های محبوب زبان بزرگ (LLM) مانند GPT-4 OpenAI.

کن در اوایل سال 2023 به عضویت درآمد و از سمت قبلی خود به عنوان CFO در YouTube خارج شد.

Cohere که مدل‌های زبانی چندزبانه‌ای را توسعه داده است که بر روی داده‌های افراد بومی آموزش دیده است، در میان سایر هوش مصنوعی، با تمرکز بر موارد استفاده سازمانی در اقیانوس استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی مولد متمایز است.

پلتفرم هوش مصنوعی Cohere یک ابر آگنوستیک است و می‌تواند در داخل ابرهای عمومی (مانند Google Cloud، خدمات وب آمازون)، ابر موجود مشتری، ابرهای خصوصی مجازی یا در محل مستقر شود. این استارتاپ رویکردی عملی دارد و با مشتریان برای ایجاد LLM های سفارشی بر اساس داده های اختصاصی آنها کار می کند.

کن گفت: «کوهره برای ایجاد پلتفرمی تأسیس شد که به همه شرکت‌ها قدرت می‌دهد تا شرکت و محصولات خود را با هوش مصنوعی پیشرو در جهان متحول کنند که از نظر ابری، قابل دسترس، قابل تنظیم و ایمن است.» “مأموریت ما این است که به شرکت ها در سراسر جهان اجازه دهیم تا از این فناوری تحول آفرین استفاده کنند.”

Cohere شماره مشتریان خود را نزدیک به سینه نگه می دارد. اما این استارت‌آپ ادعا می‌کند که با شرکت‌هایی مانند Jasper و Hyperwrite برای کارهای تولید کپی‌نویسی مانند ایجاد محتوای بازاریابی، تهیه پیش‌نویس ایمیل‌ها و توسعه توضیحات محصول کار می‌کند. در جای دیگر، Cohere اخیراً همکاری با LivePerson، شرکت بازاریابی مکالمه‌ای را برای ساخت LLM‌های تنظیم‌شده برای بهبود توضیح‌پذیری اعلام کرد. و شراکت استارتاپ با تعداد انگشت شماری از سازمان ها، از جمله رسانه های خبری و Salesforce Ventures، برای کمک به تجزیه، تحلیل و خلاصه کردن متن طولانی با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین.

کن گفت: «به طور کلی، ما می توانیم به اشتراک بگذاریم که تقاضای بالایی از سوی شرکت های بزرگ، هم به عنوان مشتری و هم به عنوان شریک، داریم.

Cohere که حدود 180 کارمند دارد، سرمایه زیادی – 445 میلیون دلار – حتی با استانداردهای مولد استارت آپ هوش مصنوعی جذب کرده است. تنها OpenAI (11.3 میلیارد دلار) و Anthropic (450 میلیون دلار) بیشتر از رقبای Inflection AI (225 میلیون دلار) و Adept (415 میلیون دلار) درآمد بیشتری کسب کرده اند.

اما برای اینکه بیش از حد به نظر نرسد، آموزش مدل‌های هوش مصنوعی معمولاً سرمایه‌بر است. به عنوان مثال، Anthropic انتظار دارد که برای آموزش نسل بعدی هوش مصنوعی خود که وظیفه انجام وظیفه را به عهده دارد، نیاز به جمع آوری میلیاردها دلار بیشتر داشته باشد.

زمانی که صحبت از هوش مصنوعی به میان می‌آید، ساخت و آموزش مدل‌های زبان به سرمایه زیادی نیاز دارد، اما ما در مورد آنچه واقعاً به آن نیاز داریم آگاه و عمدی هستیم و متعهد به تأمین منابع مالی هستیم که تضمین می‌کند می‌توانیم به ارائه بهترین راه‌حل ممکن برای مشتریان خود ادامه دهیم. کن گفت. ما در مورد حفظ تنوع سرمایه‌گذاران جهانی و نگرفتن یک چک بزرگ‌تر از یک شرکت – به‌ویژه یک ارائه‌دهنده ابر- عمدی بوده‌ایم، زیرا ممکن است توانایی ما را برای مستقل ماندن، شرکت‌های خدماتی مستقیم، حفظ فضای ابری و استقرار داده‌ها محدود کند. راه حل های ایمن بر روی هر ابری مطابق با ترجیح مشتریان ما.

این اظهارنظر در مورد سرمایه‌گذاری‌های ارائه‌دهنده ابری احتمالاً در استارت‌آپ‌هایی مانند OpenAI و Anthropic بود که به ترتیب از حمایت مایکروسافت و گوگل حمایت زیادی کرده‌اند. اما جالب است که Cohere که چندی پیش در مذاکرات پیشرفته ای با گوگل در مورد سرمایه گذاری در محدوده 200 میلیون دلار بود، به دست آمد.

صرف نظر از اینکه سرمایه آینده آن از کجا می آید، کن می گوید که “جستجو و بازیابی” را به عنوان حوزه اصلی بعدی منطقه رشد برای Cohere می بیند. Kon با استفاده از تکنیک‌هایی که به مدل‌ها یا ربات‌های چت این امکان را می‌دهد تا پایگاه دانش خود را گسترش دهند و در وب برای اطلاعات مرتبط با یک جستجو جستجو کنند، مانند آزمایش OpenAI، Kon معتقد است که Cohere می‌تواند سیستم‌های هوش مصنوعی بسیار قوی‌تری نسبت به آنچه امروز ارائه می‌دهد بسازد.

«امروزه چت ربات ها به دنیا دسترسی ندارند. آنها نمی دانند که 10 دقیقه پیش چه اتفاقی افتاده است. آنها باید همه چیز را در درون خود به خاطر بسپارند و فقط از آنچه در طول تمرین دیدند به خاطر می آورند. «با جستجو و بازیابی، می‌توانید به مدلی برای ذکر منابع نیاز داشته باشید، بنابراین کاربران نیازی به اعتماد کورکورانه به یک مدل ندارند. همه چیز به سایتی پیوند می خورد که می توانید آن را تأیید و بررسی کنید.»

با نگاهی بیشتر به آینده، Cohere قصد دارد مدل‌هایی بسازد که می‌توانند اقدامی انجام دهند و برای مشتریان «کار کنند»، مانند رزرو پرواز، برنامه‌ریزی جلسه یا ارائه گزارش هزینه از طرف یک شخص. به این ترتیب، رقبایی مانند Adept، Inflection و OpenAI را تعقیب می‌کند که همگی در حال ساختن – البته با استفاده از رویکردهای مختلف – سیستم‌هایی برای اتصال هوش مصنوعی با برنامه‌ها، خدمات و محصولات شخص ثالث هستند.

علی‌رغم رقابت، کن ادعا می‌کند که کوهره در موقعیت قدرتمندی قرار دارد.

او گفت: «ما به‌عنوان پلتفرم هوش مصنوعی مستقل و ابراگنوستیک برای شرکت‌ها متمایز شده‌ایم. ما صرفاً بر روی توانمندسازی مشتریان خود برای ایجاد قابلیت های اختصاصی LLM با استفاده از داده های خود و ایجاد تمایز استراتژیک و ارزش تجاری متمرکز هستیم.

Inovia Capital با مشارکت Nvidia، Oracle، Salesforce Ventures، DTCP، Mirae Asset، Schroders Capital، SentinelOne، Thomvest Ventures و Index Ventures، دور سری C که بیش از حد اشتراک‌گذاری شده بود، رهبری کرد.

در صورت تمایل می توانید نظر خود را بفرمایید

از همین دسته‌بندی

ژرفنما

ژرفنما پایگاهی برای دریافت بروزترین اخبار و مقالات آموزشی از اقتصاد و سیاست گرفته تا فناوری و هوش مصنوعی است. همراهی شما، انگیزه‌ی ما برای ادامه دادن است.

@۲۰۲۳ – همه حقوق محفوظ است. کپی برداری از مطالب سایت تنها با ذکر منبع و لینک به مطلب مجاز است.